14 milionów dzieci nie przyjęło żadnej szczepionki. Szokujące dane WHO
Choć świat dysponuje skutecznymi narzędziami, by chronić najmłodszych przed groźnymi chorobami, liczby pokazują coś zaskakującego. Najnowszy raport jednej z kluczowych organizacji międzynarodowych rzuca cień na ambitne plany i przypomina, jak wiele wciąż pozostaje do zrobienia. W tle – konflikty zbrojne, decyzje polityczne i nierówności, które mają realny wpływ na zdrowie milionów dzieci.

14 milionów nieszczepionych dzieci na świecie
W 2024 roku ponad 14 mln dzieci na świecie nie było w ogóle zaszczepionych - wynika z corocznego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To o cztery miliony więcej niż cel wyznaczony przez tę wyspecjalizowaną organizację ONZ.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź aktualne zalecenia
Z raportu WHO za 2024 rok, z którym zapoznała się PAP, wynika, że w poprzednim roku liczbę dzieci które nie otrzymały żadnej dawki szczepionki WHO szacuje na 14,3 mln. To wzrost w stosunku do 2023 r., kiedy takich dzieci było więcej o 171 tysięcy.
Po pandemii mniej szczepionych dzieci
Jednocześnie liczba niezaszczepionych dzieci jest wyższa o cztery miliony od celu wyznaczonego przez organizację w ogłoszonym w 2021 roku dokumencie „Immunization Agenda 2030”.
Kampania szczepień jest też mniej skuteczna niż przed pandemią, w 2019 roku dzieci bez żadnej szczepionki było 12,9 milionów.
Komentując raport dyrektor departamentu szczepień, szczepionek i produktów biologicznych w WHO, Kate O’Brien mówiła o osiągnięciu "szklanego sufitu".
Jako jedną z tego przyczyn wskazała na konflikty zbrojne. Podkreśliła, że dziecko które przebywa w obszarze ogarniętym działaniami zbrojnymi ma trzykrotnie mniejsze szanse na szczepionkę w porównaniu z tym, które przebywa poza strefą wojenną.
WHO traci fundusze bez wsparcia USA
Za jedną z przyczyn niższej od oczekiwań liczby dzieci, które nie przyjęły żadnej szczepionki, urzędnicy WHO uznali też zmniejszenie budżetu organizacji. To efekt znacznego ograniczenia wsparcia finansowego organizacji przez Stany Zjednoczone za obecnej prezydentury Donalda Trumpa.
Krajami o najwyższej liczbie dzieci, którym w 2024 r. nie podano żadnej szczepionki znalazły się Nigeria (2 mln 78 tys.), Indie (909 tys.), Sudan (838 tys.) oraz Etiopia (768 tys.).
Dziecięce choroby zakaźne
W cyklu trzyletnim znaczące spadki odnotowano na Filipinach. W 2021 roku żadnej dawki szczepionki w tym kraju nie otrzymało 1,048 mln dzieci. Trzy lata później ta liczba spadła do 326 tys. Duże spadki odnotowała też Brazylia (z 710 do 229 tys.) oraz Indonezja (z 1,15 mln do 748 tys.).
Posiłkując się danymi rządowymi oraz niezależnymi badaniami WHO każdego roku przedstawia raport dotyczący szczepień wśród dzieci. Skupia się przy tym na preparatach, które przeciwdziałają szesnastu chorobom, w tym m.in. odrze.
