39 ciężkich przypadków, 2 zgony, wzrost liczby zatruć o 763 proc. Woreczki z nikotyną sieją spustoszenie wśród dzieci
O woreczkach z nikotyną zrobiło się w Polsce głośno, z uwagi na zażycie snusa przez prezydenta-elekta, wówczas jeszcze kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. Nadal jednak, poza odniesieniami do tamtej sytuacji, wiele osób nie ma świadomości, jakie zagrożenia mogą być związane z saszetkami z nikotyną. A jest ich niemało. Z danych placówek medycznych wynika, że woreczki z nikotyną spowodowały 763-proc. wzrost liczby zatruć u dzieci.

Coraz więcej dzieci zatrutych nikotyną
Eksperci ostrzegają: potrzebne są surowsze przepisy, a także większa świadomość społeczna jeśli chodzi o sprzedaż, zakup i przechowywanie produktów nikotynowych w domu.
W latach 2020–2023 liczba przypadków przypadkowego połknięcia saszetek nikotynowych przez małe dzieci wzrosła aż o 763 proc. – alarmują badacze zajmujący się kontrolą zatruć.
Dane te budzą poważny niepokój środowisk medycznych, zwłaszcza że ten rodzaj produktów nikotynowych, mimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, staje się jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji związanych z narażeniem dzieci na nikotynę.
Dlaczego dzieci połykają saszetki nikotynowe
W odróżnieniu od tradycyjnych papierosów czy e-papierosów, saszetki nikotynowe są małe, kolorowe i często aromatyzowane – co zwiększa ryzyko ich pomylenia przez dzieci z cukierkami lub gumą do żucia.
Eksperci zwracają uwagę, że forma i smak tych produktów mają kluczowe znaczenie w kontekście atrakcyjności dla najmłodszych.
Szpitale alarmują: wzrost zatruć nikotyną o 763- proc. wśród dzieci
W ciągu zaledwie trzech lat odnotowano aż 763-procentowy wzrost liczby przypadków połknięcia saszetek nikotynowych przez dzieci poniżej 6. roku życia – wynika z najnowszej analizy opublikowanej przez naukowców z Injury Research and Policy Center w Nationwide Children’s Hospital oraz Central Ohio Poison Center.
Badanie, oparte na danych amerykańskich ośrodków zatruć, wskazuje, że w latach 2020–2023 woreczki nikotynowe były odpowiedzialne za zdecydowanie większy odsetek poważnych powikłań medycznych i hospitalizacji niż inne produkty nikotynowe, takie jak gumy, pastylki, e-liquidy.

O co chodzi z saszetkami z nikotyną
Saszetki nikotynowe, zawierające skoncentrowany proszek nikotynowy, umieszczane są w jamie ustnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych form, przez długi czas nie były ujęte w systemach monitorowania zatruć. Dopiero od 2020 roku zaczęto rejestrować przypadki ich przypadkowego spożycia – głównie przez dzieci.
Od tego czasu ich liczba dynamicznie rośnie, mimo że przypadki zatruć innymi produktami nikotynowymi utrzymują tendencję spadkową. Eksperci wskazują, że istotnym czynnikiem ryzyka jest atrakcyjna dla dzieci forma i smak saszetek, przypominająca słodycze lub gumy do żucia. Jak powiedziała dr Hannah Hays, współautorka badania i dyrektorka medyczna Central Ohio Poison Center:
- Woreczki z nikotyną stanowią poważne i coraz większe zagrożenie toksyczne dla małych dzieci. Gwałtowny wzrost liczby i względnej ciężkości połknięć saszetek nikotynowych przypomina o wyzwaniach dla zdrowia publicznego, jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek produktów nikotynowych.
Dlatego musimy kontynuować stały nadzór i zintensyfikować nasze działania, aby zapobiegać połykaniu nikotyny przez małe dzieci.
7 ziół, które pomagają obniżyć cukier. Jak to działa?
Nikotyna w domu - niemowlęta najbardziej narażone
Analiza opublikowana na łamach czasopisma Pediatrics objęła blisko 135 tysięcy przypadków zatruć nikotyną wśród dzieci poniżej 6. roku życia, zgłoszonych do amerykańskich centrów zatruć w latach 2010–2023. Najwięcej incydentów miało miejsce w warunkach domowych i dotyczyło dzieci poniżej 2. roku życia.
Choć większość zgłoszeń dotyczyła ekspozycji o niewielkich lub żadnych konsekwencjach zdrowotnych, w 39 przypadkach doszło do ciężkich powikłań, a dwa zakończyły się śmiercią dziecka.
- Wiele produktów nikotynowych jest aromatyzowanych i sprzedawanych w kolorowych opakowaniach, które mogą być atrakcyjne dla małych dzieci. Zakaz stosowania aromatów we wszystkich produktach nikotynowych pomaga ograniczyć przypadkowe połknięcie przez małe dzieci, a także zniechęca nastolatków do ich używania
– powiedział dr Gary Smith, dr n. med. i ph., główny autor badania i dyrektor Injury Research and Policy Center w szpitalu Nationwide Children's.
Jak zapobiegać zatruciom nikotyną wśród dzieci?
- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie przechowywania wyrobów nikotynowych w domu.
- Jeżeli jednak są one obecne w gospodarstwie domowym, przechowuj produkty nikotynowe w zamkniętym i niedostępnym miejscu. Powinny być trzymane z dala od żywności oraz poza zasięgiem wzroku dziecka – najlepiej w zamkniętej szafce, szufladzie lub specjalnym pojemniku zabezpieczonym przed dziećmi.
- Nie przechowuj nikotyny w torebkach lub plecakach, jeśli w domu przebywają małe dzieci. Jeżeli nie masz innej możliwości, zadbaj, by takie torby były schowane w miejscu całkowicie niedostępnym dla dzieci.
- Poproś innych opiekunów dziecka i członków rodziny, aby stosowali te same zasady przechowywania produktów nikotynowych.
- Nie używaj produktów nikotynowych w obecności dzieci. Unikaj ich zwłaszcza wtedy, gdy są zapakowane w sposób przypominający słodycze czy przekąski – może to wzbudzić zainteresowanie dziecka i prowadzić do niebezpiecznego kontaktu.