Niedobór tej witaminy może powodować problemy neurologiczne. Paznokcie zdradzą, czy ci jej brakuje

2022-08-14 11:35

Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma wpływ na odporność, apetyt i nerwy, a to, że ci jej brakuje, możesz zauważyć, spoglądając na swoje paznokcie. Paznokcie są bowiem cennym źródłem informacji o stanie zdrowia. Ich wygląd może świadczyć o niedoborach ważnych elementów.

paznokcie
Autor: Getty Images

Niedobór witaminy B12 na paznokciach

Średnie zalecane ilości witaminy B12 różnią się w zależności od wieku. Osoby dorosłe powinny przyjmować 2,4 mcg witaminy B12 dziennie. Aby zmierzyć poziom tej witaminy w organizmie, należy wykonać badanie krwi.

Do najczęstszych objawów związanych z niedoborem witaminy B12 zalicza się zmęczenie, obniżenie koncentracji, zaburzenia funkcji poznawczych, parestezje, bladość skóry i pieczenie języka.

Niski poziom witaminy B12 może powodować zmiany na paznokciach zarówno stóp, jak i dłoni. W opublikowanym niedawno badaniu w British Medical Journal eksperci wyjaśniają: "Zmiany w niedoborach witaminy B12 objawiają się przebarwieniami paznokci, takimi jak niebieskawe przebarwienia paznokci, niebiesko-czarna pigmentacja z ciemnymi podłużnymi smugami oraz podłużne i siateczkowate ciemne smugi".

Naukowcom udało się ustalić, że pigmentacja paznokci związana z nieprawidłowymi wartościami witaminy B12 w organizmie jest częsta u pacjentów z ciemniejszą karnacją. W badaniu analizowano studium przypadku 12-letniego chłopca, u którego od trzech miesięcy malały paznokcie stóp i dłoni.

- Poważny niedobór witaminy B12 był uważany za czynnik powodujący przebarwienia paznokci – wskazali eksperci.

Jak zapobiegać niedoborom witaminy B12?

Większość ludzi może zapobiegać niedoborowi witaminy B12, jedząc wystarczającą ilość produktów takich jak mięso, drób, jaja i nabiał. Jeśli nie jesz produktów odzwierzęcych lub cierpisz na schorzenie, które ogranicza wchłanianie składników odżywczych przez organizm, powinieneś suplementować witaminę B12.

Jeśli obawiasz się, że może brakować ci witaminy B12, koniecznie porozmawiaj o swoich obawach ze specjalistą. Tylko lekarz będzie w stanie wybrać najlepszą opcję leczenia niedoboru tej kluczowej witaminy.

Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B

Witamina B12 jest kluczowa dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wspiera pracę układu nerwowego i wspomaga funkcje mózgu. Co więcej, bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek i wspomaga metabolizm tłuszczów oraz węglowodanów. Łącząc się z innymi substancjami – np. kwasem foliowym – wpływa na przemianę homocysteiny, której nadmiar prowadzi do rozwoju miażdżycy.

Tylko w Wielkiej Brytanii na niedobór witaminy B12 może cierpieć co 10. osoba. Witaminy B12 na próżno szukać w produktach roślinnych, więc szczególnie wegetarianie i weganie powinni uważać na jej niedobór, który jest niebezpieczny dla organizmu.