Pastylki na gardło z Rossmanna wycofane ze sprzedaży. Zawierają substancje toksyczne

2023-01-02 12:46

W popularnych pastylkach na gardło wykryto substancje toksyczne powyżej dopuszczalnego poziomu. GIS nie zaleca spożywania tego produktu. Podjęto również decyzję o wycofaniu produktu. Koniecznie sprawdź, czy masz go w swojej domowej apteczce.

Pastylki na gardło z Rossmanna wycofane ze sprzedaży. Zawierają substancje toksyczne
Autor: Getty Images Rossmann wycofuje popularne pastylki na gardło.

Zgodnie z najnowszym komunikatem GIS-u, w popularnym pastylkach ziołowych na gardło z Rossmanna stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych. Na prośbę Inspektora eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, przygotowali ocenę ryzyka. Według nich spożycie tego suplementu diety może stanowić ryzyko dla zdrowia.

Mowa o tabletkach ziołowych na chrypkę i ból gardła „Tymianek i Pobiał”.

Dokładne dane dotyczące produktu:

  • Produkt – HERBS, Tymianek i Podbiał, masa netto: 30g (12 pastylek)
  • Numer partii: 31722
  • Data minimalnej trwałości: 09/2024
  • Producent: Stella Nutrion Sp. z o.o., ul. Kolejowa 10a, 23-200 Kraśnik

Producent już rozpoczął procedurę wycofywania tego suplementu ze sprzedaży. Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie koordynowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Toksyczność alkaloidów pirolizydynowych

Alkaloidy pirolizydynowe to metabolity występujące w składzie niektórych roślin zielarskich, takich jak podbiał, lepiężnik czy żywokost. W dużych stężeniach mogą powodować toksyczność. Są również mutogenne oraz mogą powodować nieprawidłowe wiązania poprzecznych wiązań między nićmy DNA i DNA-białko. Powodują również megalocytozę.

W badaniach na zwierzętach udowodniono ich wpływ na powstawanie guzów wątroby oraz zmian płucnych. W przypadku ludzi odnotowano zatrucia.