Pani Maria ma 117 lat. Cieszy się zdrowiem, śmiga w internecie i udziela porad

2024-04-19 12:29

Obecnie tytuł najstarszej osoby na świecie dzierży Maria Branyas Morera. Ma 117 lat i niesamowicie bogaty bagaż doświadczeń. Przeżyła grypę hiszpankę, wojnę domową w Hiszpanii i pandemię COVID-19. Superstulatka, która od ponad dwóch dekad mieszka w domu opieki, działa przy wsparciu córki w mediach społecznościowych. Chętnie udziela rad, co robić, żeby długo żyć.

Maria Branyas Morera
Autor: Instagram: planetfull3981 Pani Maria ma 117 lat. Cieszy się zdrowiem, śmiga w internecie i udziela porad

Maria Branyas Morera urodziła się w 4 marca 1907 roku w San Francisco w najsłynniejszym mieście Kalifornii. Kiedy miała osiem lat, jej rodzina przeniosła się do Katalonii. Wyszła za mąż za lekarza, a narodziny trójki dzieci były ich ogromnym owocem miłości. Ma na swoim koncie sporo życiowych doświadczeń zarówno tych wyjątkowych, jak i traumatycznych. Przetrwała światową, śmiercionośną pandemię grypy hiszpanki w latach 1918-1920, wojnę domową w Hiszpanii i współcześnie globalny paraliż, jaki wywołała koronawirusa.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

117-latka udziela porad w mediach społecznościowych

Od 23 lat seniorka jest pensjonariuszką domu opieki i mimo sędziwego wieku podąża za obecnymi trendami. Jej aktywność można śledzić w mediach społecznościowych. Założyła konto o nazwie Super Àvia Catalana w popularnym serwisie X (dawniej Twitter), które rozwija wraz z pomocą córki. Obserwują ją prawie 18 tys. użytkowników.

W dniu swoich 117. urodzin superstulatka udostępniła post, w którym przytoczyła cytat hiszpańskiego duchownego Pere Casaldàliga o następujące treści: „Starość jest rodzajem sakramentu. Tracisz słuch, ale słyszysz więcej, bo słyszysz życie, a nie hałasy… W świetle śmierci życie nabiera specyficznego, bardziej ostatecznego ciężaru”.

Maria Branyas Morera wyjawiła sekret długowieczności

Jak na swój wiek, Morera cieszy się dobrym zdrowiem, choć ma problemy w poruszaniu się i zaburzenia słuchu. Poza tym nie narzeka na inne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Według naukowca Manel Esteller stulatka ma „całkowicie przejrzystą głowę”. I przekazał też w rozmowie z portalem ABC, że „nie wykazuje ona żadnych chorób układ krążenia, powszechnych u osób starszych”.

117-latka, której obecnie przypadł tytuł najstarszej osoby na świecie, chętnie podejmuje rozmowy w dziedzinie zdrowia i długowieczności. Zdradziła nawet swój sekret. Jej zdaniem zawdzięcza tak długie, piękne życie trzem rzeczom. Są to spokój ducha, pozytywne nastawienie do życia oraz kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Z kolei jak podała Księga Rekordów Guinessa, mieszkanka Katalonii przypisuje swoją długowieczność „szczęściu i dobrym genom”, a także „przebywaniu wśród najbliższych, obcowaniu z naturą, porządkowi i spokojowi, stabilności emocjonalnej, braku zmartwień i żalu, mnóstwu pozytywnych wrażeń i trzymaniu się z daleka od toksycznych ludzi”.

Na liście Morera widnieje jako 12. najstarsza zweryfikowana osoba w historii. Nadal jednak w Księdze Rekordów Guiness pierwsza zaszczytne miejsce zajmuje Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki