Pacjenci onkologiczni bez ważnego leku, producent przesunął dostawy. "To jest dramat!"

2022-10-31 11:00

Do aptek lek stosowany m.in. przez pacjentów onkologicznych miał trafić we wrześniu. Potem producent zmienił daty dostaw na przełom października i listopada. Nadal nie mamy dobrych wiadomości dla pacjentów zmagających się z silnym bólem. Servadol zawierający morfinę ma pojawić się w aptekach dopiero pod koniec listopada.

Pacjenci onkologiczni bez ważnego leku. Producent znowu zmienia datę dostawy
Autor: Getty Images

"Czytałam, że Sevredol znów przesunięty na koniec listopada. To jest dramat! Ile będzie to trwało? Mam przepisaną inną morfinę i też ciężko było znaleźć w aptece… " - pyta na portalu gdziepolek.pl jedna z pacjentek, która od dłuższego czasu nie może zrealizować swojej recepty. Problemy z dostępnością Sevredolu trwają od września. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze zapytania chorych, którzy nie mogli wykupić leku.

Lek wróci do aptek dopiero pod koniec listopada

Servadol jest stosowany w zwalczaniu średnio natężonych i silnych bólów nieustępujących po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu, w tym bólu nowotworowego. Zawiera substancję czynną – morfinę, która należy do grupy leków opioidowych. Morfina jest lekiem silnie działającym na ośrodkowy układ nerwowy.

Jak informuje portal gdziepolek.pl: "Od producenta mamy informację, iż dostawa leku kolejny raz uległa przesunięciu. Na ten moment planowany termin dostawy to koniec listopada br.".

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników, w tym na siarczan morfiny. Nie zaleca się go również pacjentom zmagającym się z niedrożnością jelit, zespołem ostrego brzucha, chorobami wątroby. Osoby mające niekontrolowane drgawki, kobiety karmiące piersią i pacjenci stosujący leki z grupy inhibitorów MAO także powinni go unikać.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do uzależnienia

Lek jest dostępny w postaci tabletek i zawsze należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Długotrwałe stosowanie Servadolu może prowadzić do przyzwyczajenia, czyli rozwoju tolerancji na lek, a pacjent, by odczuwać pożądane efekty, musi stosować większe dawki. Długotrwałe stosowanie preparatu może prowadzić do fizycznego uzależnienia, a przerwanie stosowania spowodować wystąpienie zespołu odstawiennego.

W tej sytuacji pacjent może skarżyć się na m.in. drażliwość, nudności, wymioty i biegunkę. Jeśli leczenie morfiną nie jest dłużej konieczne, wskazane jest zmniejszenie dawki dobowej w celu uniknięcia objawów charakterystycznych dla zespołu odstawiennego.