Oto co COVID-19 robi z jelitami i żołądkiem. Skutki są długotrwałe

2023-03-21 16:56

Wielu pacjentów po przebyciu COVID-19 wraca do zdrowia i normalnej aktywności. U niektórych osób mogą utrzymywać się pewne objawy przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Lista potencjalnych powikłań po zakażeniu wirusem SARS-CoV- 2 jest długa. Niedawno włoscy naukowcy dokonali ważnego odkrycia. COVID-19 może zaburzać pracę jelit i nie tylko.

Mężczyzna cierpiący z powodu bólu brzucha
Autor: Getty Images Oto co COVID-19 robi z jelitami i żołądkiem. Skutki są długotrwałe

Wpływ COVID-19 na jelita i żołądek

Grupa badaczy z Uniwersytetu Bolońskiego i Polikliniki św. Urszuli we Włoszech postanowiła sprawdzić, czy COVID-19 może sprzyjać rozwojowi długotrwałych zaburzeń jelitowo-żołądkowych. W tym celu przeprowadziła prospektywne badanie z udziałem 2183 pacjentów, u których rozpoznano zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Przeszli hospitalizację w 36 placówkach medycznych zlokalizowanych w 14 krajach (m.in. w Bangladeszu, Egipcie, Hiszpanii, Izraelu, Indiach, Macedonii, Rumunii, Turcji oraz we Włoszech). W ten sposób uczeni chcieli ocenić, jak często po przebyciu COVID-19 występują objawy żołądkowo-jelitowe i zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych. 

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Obserwacje pacjentów trwały 12 miesięcy – szczegółowo analizowali ich przebieg choroby, a później powrót do zdrowia oraz pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Jak pokazuje badanie, 59,3 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 skarżyło się na objawy żołądkowo-jelitowe w porównaniu z grupą kontrolną.

Co więcej, u osób po przebyciu zakażenia koronawirusem rozpoznano też zespół jelita drażliwego, który powiązano ze współistnieniem alergii, problemami z oddychaniem oraz ze stosowaniem inhibitorów pompy protonowej w terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Po upływie sześciu miesięcy i roku niektórzy pacjenci, którzy pokonali COVID-19, zgłaszali też, że odczuwają wyższy poziom lęku i popadają w stany depresyjne. 

COVID-19 a zespół jelita drażliwego

Najnowsze doniesienia skomentowała prof. Giovanni Barbara z Uniwersytetu w Bolonii. Jak stwierdziła, "ta analiza pokazuje, że osoby, które zaraziły się COVID-19, doświadczają objawów żołądkowo-jelitowych częściej niż ci, którzy nie zostali dotknięci infekcją". Uczeni doprecyzowali, że "wirus SARS-CoV-2 może infekować przewód pokarmowy". To zatem potwierdza możliwość, że COVID-19 może przyczynić się do rozwoju zespołu jelita drażliwego.

Jak poinformował pierwszy autor badania, Giovanni Marasco, "ślady koronawirusa wykryto w jelicie cienkim nawet sześć miesięcy po zakażeniu". – Na podstawie tego wywnioskowaliśmy, że przedłużający się stan zapalny i aktywacja układu odpornościowego mogą prowadzić do rozwoju obserwowanych objawów żołądkowo-jelitowych – dodał.

Zdaniem naukowców można spodziewać się na całym świecie wzrostu liczby diagnoz związanych z zaburzeniami interakcji jelitowo-mózgowych po przebyciu COVID-19.