Nasze organy mogą starzeć się w różnym tempie. Jak to możliwe?
Starzenie się jest procesem, którego nie można uniknąć. Czy jednak całe nasze ciało starzeje się w tym samym tempie? Okazuje się, że wiek biologiczny narządów danej osoby może się znaczenie różnić.
Różnice w starzeniu narządów
Zespół badaczy z Chin wykazał, że narządy danej osoby mogą starzeć się niezależnie od siebie i przy tym mieć drastycznie różny wiek. Co ciekawe, te różnice mogą być naprawdę drastyczne mimo tego, że narządy znajdują się w tym samym ciele.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Cell Reports dotyczyło analiz danych ponad 4 tysięcy osób w wieku od 20 do 45 lat. Każdy uczestnik oddał próbkę krwi, kału, a także przeszedł badania fizykalne oraz obrazowanie skóry twarzy. Dzięki zebranym informacjom specjaliści byli w stanie określić szacunkowy wiek różnych organów. Swoje odkrycia połączyli w dziewięć kategorii zdrowia:
Korelacje i różnice między zdrowiem narządów
Wszystkie powyższe kategorie zostały następnie porównane przez naukowców, aby dowiedzieć się, jak zdrowie niektórych narządów może korelować z innymi. Najsilniejszy związek wykazano pomiędzy hormonami płciowymi a zdrowiem nerek. Co istotne, hormony miały także silną korelację z układem odpornościowym. Podobnie, jak zdrowie nerek, które zdaniem badaczy okazało się silnie związane z hormonami płciowymi.
Z kolegi ogólny poziom sprawności wykazywał silny związek ze zdrowiem serca i wątroby. Specjaliści odkryli także negatywne związki. Okazało się, że osoby mające zdrowsze jelita, często miały mniej zdrową nerkę i odwrotnie. W opinii autorów analiz może za to odpowiadać specyficzny sposób interakcji mikroflory jelitowej z innymi częściami ciała.
Badacze planują skontaktować się z uczestnikami badania, aby zobaczyć, jak odkryte powiązania dostosowują się i jak bardzo stan zdrowia poszczególnych narządów może zmienić się w ciągu zaledwie jednego roku. Naukowcy twierdzą, że ich praca może pomóc lekarzom podejmować lepsze decyzje dostoswane indywidualnie do każdego pacjenta.