Ogniska cholery w kolejnych czterech krajach. WHO alarmuje

2023-03-27 10:47

Kolejne kraje zgłaszaszają zachorowania na cholerę. W ostatnim miesiącu aż w czterech państwach pojawiły się nowe ogniska cholery. WHO twierdzi, że ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby globalnie jest bardzo wysokie.

Ogniska cholery w kolejnych czterech krajach. WHO alarmuje
Autor: Getty Images WHO ostrzega przed cholerą. Ogniska wybuchły w czterech kolejnych

Cholera potwierdzona w czterech kolejnych krajach

Trwająca epidemia cholery zagraża coraz większej liczbie osób. Obecnie zachorowania dotyczą głównie krajów afrykańskich. Zakażenia pojawiły się już w 24 krajach. W ciągu ostatniego miesiąca ogniska cholery zgłosiły 4 kolejne państwa - Tanzania, RPA, Zimbabwe i Zambia.

"Od początku 2023 roku wybuchy rozprzestrzeniają się w południowo-wschodniej Afryce. Rozległe i długotrwałe wybuchy w Malawi i Mozambiku nadal są aktywne, a ryzyko dalszego pogorszenia sytuacji po przejściu cyklonu Freddy w marcu jest bardzo niepokojące. Od początku roku wykryto dodatkowe wybuchy w Tanzanii, RPA, Zimbabwe i Zambii" - podała Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym raporcie.

To jednak nie wszystkie kraje, w których cholera zbiera żniwo. Zakażenia odnotowano także w Somalii, Kenii, Etiopii, a od marca w Sudanie Południowym.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

WHO: cholera może się rozprzestrzenić globalnie

Choć zachorowania dotyczą głównie krajów afrykańskich, Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ryzyko zagrożenia globalnego tą chorobą jest wysokie.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, w tym wzrost liczby zakażeń oraz ich geograficzne rozprzestrzenianie, a także brak szczepionek i zasobów ludzkich, WHO ocenia ryzyko na poziomie globalnym jako bardzo wysokie" - podała Organizacja.

Cholera jest chorobą przenoszoną m. in. przez kontakt ze skażoną wydalinami lub ściekami wodą. Mieszkańcy Afryki zazwyczaj korzystają ze źródeł wody płynącej, czyli rzek czy jezior. Spożycie takiej wody, a nawet kontakt z nią w postaci mycia okolicy twarzy, może tym bardziej zwiększyć wzrost zachorowań.

Niestety, cholera rozprzestrzenia się w krajach afrykańskich bardzo szybko. Jest to spowodowane złymi warunkami sanitarnymi, ograniczoną ilością personelu medycznego, a także niedostateczną liczbą szczepionek, które mogłyby uchronić przed rozprzestrzenianiem się tej choroby.

Co to jest cholera i jakie są objawy zakażenia?

Cholera należy do grupy chorób zakaźnych. Wywołuje ją przecinkowiec cholery.

Charakterystyczną cechą cholery jest jej nagły i gwałtowny przebieg, bez gorączki. Objawami typowymi dla tej choroby jest wodnista biegunka o białawym zabarwieniu oraz wymioty prowadzące do szybkiego odwodnienia.

W przypadku braku leczenia dochodzi do wypływu wody z komórek nabłonka jelit. W takim przypadku skóra chorego marszczy się, zmianie może ulec również głos, oczy stają się bardziej zapadnięte, a rysy twarzy wyostrzone.

Śmiertelność pacjentów z cholerą, którzy są leczeni prawidłowo, wynosi do 20 proc. Natomiast przy braku leczenia, umiera nawet połowa zarażonych.