Odeszła znana prezenterka, która walczyła z rakiem. "Nie skarżyła się, nawet gdy już była bardzo chora"

2022-09-26 10:53

Miała energetyczny śmiech, była optymistką, a jej charakterystyczny głos kochały setki słuchaczy. Sylwia Kurzela przez wiele lat budziła słuchaczy w porannej audycji radia Eska. Gdy dowiedziała się o chorobie, nie poddała się. Angażowała się społecznie i charytatywnie, nawet w trakcie leczenia.

Odeszła znana prezenterka, która walczyła z rakiem. Nie skarżyła się, nawet gdy już była bardzo chora
Autor: Instagram

Kiedy u Sylwii zdiagnozowano raka jajnika z przerzutami, to ona pocieszała innych. Zawsze zapewniała, że sobie poradzi. Choć po pierwszej serii chemioterapii choroba odpuściła, potem powróciła ze zdwojoną siłą. "Nikt nie ma wątpliwości, że łódzka ESKA to Sylwia Kurzela" – podkreślają koleżanki i koledzy, którzy żegnają prezenterkę.

Zarażała śmiechem, angażowała się społecznie i kochała zwierzęta. Gdy potrzebowała wsparcia finansowego w leczeniu, słuchacze i znajomi pomogli bez zastanowienia. Tak, jak to zawsze robiła Sylwia. W przerwach w leczeniu prowadziła swój radiowy program, brała udział w muzycznych wydarzeniach i koncertach.

- Nie skarżyła się, nie dawała sobie taryfy ulgowej, robiła swoje. Nawet gdy już była bardzo chora, nawet ze szpitalnego łózka – opisują Sylwię pogrążeni w żałobie przyjaciele z radia Eska.

Główne objawy raka jajnika

Na raka jajnika może zachorować każda kobieta. Jednak najczęściej diagnozuje się go u osób powyżej 50. roku życia. Zazwyczaj wykrywa się go późno, ale im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym pacjentka ma większe szanse na skuteczne leczenie.

Eksperci wskazują główne sygnały wskazujące na nowotwór jajnika:

  • obrzęk brzucha i wzdęcia,
  • brak apetytu lub szybkie uczucie sytości po jedzeniu,
  • potrzeba częstszego oddawaniu moczu,
  • ból lub tkliwość brzucha lub okolicy miednicy.

Do innych objawów raka jajnika można zaliczyć ból pleców, zmęczenie, krwawienia po menopauzie, biegunki.

Choć te objawy mogą pojawiać się często i być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi, nie należy ich ignorować. Jeśli zauważasz u siebie powyższe symptomy, koniecznie udaj się do ginekologa.

Poradnik Zdrowie: zmęczenie

Jakie są przyczyny raka jajnika?

Ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka wzrasta z wiekiem. Oprócz wieku prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa posiadanie wadliwych genów takich jak geny BRCA. Kobiety, które chorowały na raka piersi lub raka jelita także mają większe ryzyko zachorowania.

Na rozwój tego raka mają wpływ także inne schorzenia takie jak endometrioza czy cukrzyca. Kobiety, które wcześniej przeszły radioterapię również są w grupie ryzyka.

Podobnie jak panie, które nigdy nie stosowały antykoncepcji hormonalnej oraz te, które stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ) - one także są bardziej narażone na rozwój raka jajnika. Uważać muszą również kobiety, które zaczęły miesiączkować w młodym wieku lub późno przeszły menopauzę (powyżej 55. roku życia), mają nadwagę i palą papierosy.