Od 15 marca startują szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnej grupy

Od poniedziałku (15 marca) zostały uruchomione szczepienia przeciw COVID-19 dla osób chorych przewlekle. Grupa 1B liczy około 150 tys. osób. Kto może tym razem otrzymać szczepionkę? Sprawdź!

Zgodnie z harmonogramem szczepień od 15 marca pacjenci z grupy 1B otrzymają pierwszą dawkę szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Są wcześniej poddani szczepieniu ze względu na stan zdrowia. Szczepienie przysługuje osobom urodzonym po 1961 roku, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Obejmą one osoby:

  • dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • z nowotworem, który nie został jeszcze zdiagnozowany lub nie podjęto terapii; kwalifikują się też pacjenci, którzy przechodzili leczenie radioterapią lub chemioterapią po 31 grudnia 2019 r.,
  • poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne,
  • zakwalifikowane do przeszczepu.

Resort zdrowia wydał zalecenie, aby pacjenci z grupy 1B otrzymali szczepionki bazujące na technologii mRNA, czyli Moderny i Pfizera/BioNTech.

Gdzie odbywają się szczepienia pacjentów z grupy 1B?

Pacjenci dializowani mają otrzymać zastrzyk w centrach dializ. Szczepienie dla pacjentów onkologicznych hospitalizowanych odbędzie się w centrach onkologii, a dla nieprzebywających w szpitalach w populacyjnych punktach szczepień. Natomiast osoby mechanicznie wentylowane, niebędące w stanie przyjąć szczepionki przeciw COVID-19 w punkcie szczepień, zostaną zaszczepieni w domu przez specjalny zespół wyjazdowy.

Osoby zakwalifikowane do grupy 1B nie obowiązuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE