Oczekiwana długość życia Polaków coraz krótsza. GUS podał nowe dane

2022-03-29 13:56

Główny Urząd Statystyczny jak co roku opublikował tabele szacowanej oczekiwanej długości życia Polaków. Obejmują one osoby od 30. do 90. roku życia i mają znaczenie dla tych, którzy wkrótce przechodzą na emeryturę. Przewidywana długość życia Polaków spada, co ma związek z nadmiarowymi zgonami w czasie pandemii. To dobra wiadomość wyłącznie dla osób, które w najbliższym czasie przejdą na emeryturę.

Oczekiwana długość życia Polaków coraz krótsza. GUS podał nowe dane
Autor: Getty Images

Zgodnie z opublikowanymi w poniedziałek tablicami szacowana dalsze średnie trwanie życia osób w wieku 60 lat to w Polsce 238,9 miesięcy czyli niespełna 20 lat, a osób w wieku 65 lat – 196,2 miesiąca (czyli nieco ponad 16 lat). W porównaniu z rokiem 2020 przewidywana dalsza długość życia skróciła się odpowiednio o 8,8 miesiąca i o 8,1 miesiąca.

Dlatego emerytury przyznawane od kwietnia 2022r do marca 2023 r będą prawdopodobnie wyższe – z wyliczeń ekspertów wynika, że świadczenia kobiet, dla których wiek emerytalny wynosi 60 lat, powinny wzrosnąć o 3,7 proc., natomiast mężczyzn, przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat, o 4,1 proc.

I to w zasadzie jedyna dobra informacja – porównując bowiem dane z marca 2022r z tabelą opublikowaną przed dwoma laty okazuje się, że kolejny rok z rzędu widać wyraźny spadek szacowanej długości życia osób, które wchodzą w wiek emerytalny.

To już pewne: będziemy żyć krócej

- Z nowych tablic GUS wynika, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 mies – łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata. Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. – skomentował na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z tablic wynika, że osoba, która dziś ma 30 lat, powinna dożyć wieku ok. 76 lat. Z kolei obecny 50-cio latek dożyje średnio 78 lat, a 70-cio latek – 93 lat.

Poradnik Zdrowie: problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

W statystykach widać nadmiarowe zgony z powodu COVID-19

Spadek średniej dalszej długości życia jest kontynuacją niepokojącego trendu. Z danych wynika bowiem, że w ciągu dwóch ostatnich lat wyglądało to podobnie. Przykładowo, średnia szacowana dalsza długość życia 60-ciolatka w 2022 r wynosiła 261,5 miesiąca, a w 2021r – 247,7 miesiąca.

Zdaniem ekspertów za skrócenie przewidywanego dalszego czasu życia w dużej mierze odpowiada pandemia COVID-19, a w statystykach GUS widać nadmiarowe zgony spowodowane nie tylko zakażeniem koronawirusem, ale także brakiem dostępu do lekarza i ograniczeniem funkcjonowania wielu szpitali, które zamieniono na covidowe.

Dane za 202r dotyczące liczby zgonów pokazują, że była ona najwyższa od II wojny światowej, gdyż zmarło wtedy 519 tys. osób.

- Kolejne obniżenie średniego dalszego trwania życia to zła wiadomość. Widać tutaj konsekwencje nadmiarowej liczby zgonów w 21'.Grupa osób, które mogą się cieszyć z tego powodu, to przyszli emeryci i emerytki, których świadczenie przyznane od kwietnia 22’ do marca 23’ będzie wyższe" - skomentował publikację GUS Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.