Obturacyjna choroba płuc latami rozwija się w ukryciu. Zmagała się z nią Marzena Kipiel-Sztuka
Jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a przez lata może nie dawać żadnych objawów, więc łatwo ją przeoczyć. Na obturacyjną chorobę płuc chorowała Marzena Kipiel- Sztuka, a wieść o jej śmierci obiegła media w całej Polsce. Przyglądamy się bliżej tej chorobie, wskazując jakich dolegliwości nie należy bagatelizować.
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc ma charakter przewlekły, a jak wynika ze statystyk, w Polce jest około 2 mln ludzi, którzy usłyszeli taką diagnozę. W wyniku choroby pojawia się ograniczenie przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, które ma charakter utrwalony. A to z kolei przyczynia się do następnych problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, dlaczego POChP jest tak groźna i co stanowi główne czynniki ryzyka.
Cierpiała na nią Marzena Kipiel-Sztuka. Choroba obturacyjna płuc zabija miliony
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie pozostawiają złudzeń. Przewlekła obturacyjna choroba płuc tylko w 2019 roku była przyczyną 3,23 mln zgonów na całym świecie. Co więcej, aż 90% z nich odnotowano wśród osób poniżej 70. roku życia.
Główny problem w walce z tą podstępną chorobą polega na tym, że POChP może przez lata nie dawać żadnych objawów. A to, że rozwija się po cichu, sprawia, że pacjent jest narażony na występowanie stanów zapalnych układu oddechowego, nie wiedząc co stanowi źródło problemu. Niemniej warto pochylić się nad czynnikami ryzyka, które wpływają na wystąpienie POChP.
Kluczową kwestią jest to, czy dana osoba kiedykolwiek paliła papierosy lub była narażona na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Bo to właśnie ten czynnik uznawany jest za głównego, ale nie jedynego, winowajcę występowania POChP.
Wyróżnia się także takie czynniki ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jak:
- narażenie zawodowe na pyły, opary lub chemikalia;
- zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach;
- zdarzenia we wczesnym okresie życia, takie jak słaby wzrost w macicy, wcześniactwo i częste lub ciężkie infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie, które uniemożliwiają maksymalny wzrost płuc;
- astma w dzieciństwie;
- rzadki stan genetyczny zwany niedoborem alfa-1 antytrypsyny, który może powodować POChP w młodym wieku.
Obturacyjna choroba płuc - objawy, których nie wolno lekceważyć
Choć jak już wspomnieliśmy POChP może latami rozwijać się nie dając żadnych sygnałów, to jednak z czasem chory doświadcza dyskomfortu i tu powinien dokładnie przyjrzeć się samopoczuciu, zanim choroba zacznie nabierać tempa.
WHO informuje jakie objawy mogą wskazywać na obturacyjną chorobę płuc:
- świszczący oddech,
- duszności,
- uczucie zmęczenia,
- przewlekły kaszel (czasem z flegmą).
Wymienione wyżej symptomy mogą ulec nasileniu i wówczas mówimy o zaostrzeniu choroby, a pacjent wymaga podania dodatkowych leków. Niestety POChP nie da się wyleczyć, natomiast dzięki odpowiednio dobranej terapii można zredukować objawy i poprawić jakość życia pacjenta.
Marzena Kipiel-Sztuka miała obturacyjną chorobę płuc
Choć nie podano bezpośredniej przyczyny zgonu Marzeny Kipiel-Sztuki, to jej serialowa koleżanka Renata Pałys w rozmowie z “Super Expressem” poinformowała, że ta śmierć nie była nagła.
– Ona po prostu paliła dużo. Miała inną, przewlekłą chorobę. Chorowała od dawna – poinformowała aktorka.
A zatem można przypuszczać, że chodziło właśnie o POChP, o którym sama Marzena Kipiel-Sztuka informowała w 2021 roku, wskazując, że to właśnie ta choroba uniemożliwiła jej przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.
Pacjenci, którzy zmagają się z POChP, są bardziej narażeni na inne, liczne konsekwencje zdrowotne. WHO wymienia kilka z nich:
- infekcje płuc, takie jak grypa lub zapalenie płuc,
- rak płuc,
- problemy sercowe,
- słabe mięśnie i łamliwe kości,
- depresja i niepokój.
Te ostatnie dolegliwości dotknęły także serialową Halinkę, która w rozmowie z “Faktem” przyznała, że cierpiała na depresję.