Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dostępna już niebawem. Znamy konkretną datę

2023-11-17 10:03

W Polsce rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Za ten wzrost w dużej mierze odpowiada obecnie dominujący wariant Omikron XBB.1.5., określany potocznie Krakenem. Resort zdrowia zapowiedział, że będzie dostępna szczepionka chroniąca przed tym szczepem koronawirusa. Podał nawet konkretną datę.

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dostępna już niebawem. Znamy konkretną datę
Autor: Getty Images Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dostępna już niebawem. Znamy konkretną datę

Przybywa chorych na COVID-19

Fala zachorowań na COVID-19 zaczęła się na dobre. Systematycznie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Coraz więcej pacjentów trafia na szpitalne oddziały zakaźne. 14 listopada Ministerstwo Zdrowia odnotowało najwięcej przypadków zachorowań od pół roku. W ubiegły weekend pojawiła się informacja o ponad tysiącu zakażeń dziennie.

Skala tego zjawiska może być większa, bo w Polsce mało osób poddaje się testom na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak pokazują dane z 17 listopada, odnotowano 1331 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 938 to nowe zakażenia, a 393 – ponowne. Zmarły trzy osoby.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 – kiedy będzie dostępna?

Obecnie w Polsce dominuje subwariant koronawirusa, zwany potocznie Krakenem, który jest bardziej zjadliwy niż pozostałe odmiany. Resort zdrowia poinformował, że od 6 grudnia będzie można bezpłatnie zaszczepić się szczepionką firmy Novavax przeciw wariantowi XBB. Preparaty, oceniane jako bardzo skuteczne i bezpieczne, będą dostępne dla wszystkich chętnych pacjentów w punktach szczepień – przychodniach POZ i aptekach.

2 listopada 2023 roku Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19. Chodzi o preparat koncernu Nuvaxovid, która ma chronić przed super zaraźliwym Krakenem – wariantem Omikrona XBB.1.5.

Wcześniej resort zdrowia przekazał, że wraz z końcem listopada zostaną wydane rekomendacje do szczepienia preparatem przeciw wariantowi XBB. Przekazanie wytycznych ma być powiązane z dostawą i dostępnością szczepionek dla pacjentów.