COVID-19 powraca i są pierwsze ofiary. Dr Grzesiowski: mamy falę i to bardzo wysoką

2023-11-09 8:22

Okres pandemii dobiegł końca, odwołano stan epidemiologiczny i zniesiono obostrzenia. Najnowsze dane wskazują jednak, że problem powraca. Nie chodzi jedynie o przypadki lekkich infekcji wywołanych przez COVID-19, a o rosnącą liczbę zakażeń i zgony.

COVID-19 powraca i są pierwsze ofiary. Dr Grzesiowski: mamy falę i to bardzo wysoką
Autor: Fot. Getty Images/ MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Koronawirus nie odpuszcza, a dane pokazują, że powoli sprawdza się scenariusz zakładany przez wielu specjalistów. Dzienny raport zakażeń potwierdza, że sytuacja jest niepokojąca. Na ten moment najgorzej wygląda sytuacja w województwie mazowieckim.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

COVID-19 nie odpuszcza. Zaskakująca liczba zakażeń

Z danych Ministerstwa Zdrowia opublikowanych na dzień 8 listopada 2023 roku wynika, że dzienna liczba zakażeń koronawirusem sięga 1191 przypadków. Nie odnotowano na razie żadnych wyzdrowień, natomiast zmarło już trzech pacjentów. Jeden w województwie dolnośląskim, jeden w mazowieckim i kolejny w Wielkopolsce.

Liczba zakażeń z podziałem na województwa. Stan na 8.11.2023
Autor: Fot. Ministerstwo Zdrowia "Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2)" gov.pl

Do sytuacji odniósł się Paweł Grzesiowski dr n. med., ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Specjalista w rozmowie z “Gazetą.pl” zaznaczył, że wciąż mamy problem z testowaniem pacjentów.

- Ostrzegaliśmy, że kolejna fala zakażeń koronawirusa będzie jesienią, ale nie przebiło się to w trakcie gorączki przedwyborczej. Teraz mamy sytuację, w której mamy falę i to bardzo wysoką - podkreśla Grzesiowski i dodaje, że wciąż mamy problem z wykonywaniem testów, więc pacjenci w dużej mierze nie wiedzą, czy chorują na RSV, grypę czy COVID.

Faktem jest, że w sezonie jesienno-zimowym pojawia się wiele zróżnicowanych infekcji. Natomiast nie każdy pacjent wykonuje test combo, czyli taki, który pozwala ocenić, z jakim patogenem mamy do czynienia, więc odsetek chorych na COVID-19 może być wyższy, niż zakładamy. 

Ekspert odnosi się również do kwestii szczepień. Chodzi o to, że w Polsce nadal nie ma preparatów przeznaczonych do ochrony przed najnowszymi szczepami koronawirusa.

- To tragiczne. Pacjenci chcieliby się zabezpieczyć, są to kobiety w ciąży, starsze, obciążone schorzeniami. Oni wiedzą, że szczepienie może uratować im życie, a są pozbawieni możliwości zaszczepienia - dodaje Grzesiowski.

Covid-19 czy grypa? Nie lekceważ objawów

SARS-CoV-2 to wirus, który powoduje infekcję górnych dróg oddechowych. Stąd znaczna część objawów dotyczy właśnie te tego układu, ale patogen może wpływać także na układ trawienny i przysparzać nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej występują symptomy wymienione poniżej:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • katar,
  • kaszel,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • bóle mięśni,
  • bóle stawów,
  • zaburzenia węchu i smaku.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że są to objawy, które mogą świadczyć także o innych chorobach, warto wykonać test combo. Jego zadaniem jest wykrycie antygenów białka grypy A i B oraz poszczególnych wirusów. Dzięki temu lekarz ma szansę prawidłowo ocenić rodzaj infekcji i zastosować właściwe leczenie. 

Warto zaznaczyć, że WHO wskazuje, iż wykryto kolejny szczep wirusa. Nadano mu określenie HV1 i to właśnie on zdaniem specjalistów będzie przeważał wśród nowych zachorowań.

Co więcej, część pacjentów wymaga użycia respiratora lub ECMO, czyli urządzenia, które ma szansę uratować życie, gdy płuca nie mogą podjąć pracy ze względu na ciężki stan pacjenta. Dlatego jeśli tylko zauważymy wymienione objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy, że nawet z pozoru niegroźne przeziębienie może być początkiem grypy czy ciężkiego przebiegu COVID-19. Niedoleczona choroba wiąże się z poważnymi powikłaniami oraz zagrożeniem utraty życia. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki