O jakiej porze najlepiej brać leki na nadciśnienie? Nowe badanie rozwiewa wątpliwości

2022-09-05 10:12

Odkryto, kiedy najlepiej przyjmować leki obniżające ciśnienie krwi. Okazuje się, że najważniejsze jest to, by w ogóle pamiętać o ich przyjmowaniu - a pora dnia tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Wyniki nowego badania są sprzeczne z tym, co pokazały wcześniejsze badania - a więc i z zaleceniami wielu lekarzy, którzy sugerowali, by zażywać je na noc.

O jakiej porze najlepiej brać leki na nadciśnienie? Nowe badanie rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images

Na całym świecie ponad miliard osób ma wysokie ciśnienie krwi i codziennie z tego powodu przyjmuje leki. Dlatego temat ten budzi zrozumiałe zainteresowanie naukowców.

W najnowszym badaniu naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, o jakiej porze najlepiej jest zażywać leki hipotensyjne, czyli leki obniżające ciśnienie. Wyniki zaprezentowano w trakcie niedawnego spotkania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie, ale nie zostały one póki co zrecenzowane i opublikowane w naukowym czasopiśmie, dlatego uznawane są za wstępne.

Nowe wyniki sprzeczne z tym, co do tej pory zalecali lekarze

Badacze przez średnio pięć lat obserwowali ponad 21 000 osób z nadciśnieniem. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do dwóch grup - jedna przyjmowała leki na nadciśnienie rano, druga natomiast wieczorem.

Następnie naukowcy porównali przypadki hospitalizacji z powodu zawału serca, udaru mózgu oraz liczbę zgonów z powodu choroby sercowo-naczyniowej, do jakich doszło wśród uczestników badania w obserwowanym czasie. Okazało się, że w trakcie tych pięciu lat 3,4 proc. osób przyjmujących leki na noc trafiło do szpitala z powodu zawału lub udaru, lub zmarło z powodu choroby serca. W grupie przyjmującej leki rano było to 3,7 proc. uczestników.

Jak stwierdzili autorzy, wyniki są sprzeczne z wcześniejszymi badaniami, które wskazywały na dużą korzyść przyjmowania leków na nadciśnienie na noc. Jak stwierdził kierujący badaniami prof. Thomas MacDonald z Uniwersytetu Dundee w Szkocji, badanie to było jednym z największych badań poświęconych tematyce sercowo-naczyniowej, jakie kiedykolwiek przeprowadzono i dostarcza ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy leki obniżające ciśnienie krwi trzeba przyjmować rano, czy wieczorem.

"Wyniki wyraźnie wskazują, że zawał serca, udar i śmierć z powodów sercowo-naczyniowych wystąpiły w podobnym stopniu, niezależnie od czasu podania leków” - stwierdził MacDonald w oświadczeniu. „Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny regularnie przyjmować leki przeciw nadciśnieniowe o takiej porze dnia, która jest dla nich najbardziej dogodna i minimalizuje wszelkie niepożądane skutki”.

"Ważne, by ludzie w ogóle przyjmowali leki"

Wyniki badania skomentowali również inni eksperci. Jak stwierdziła cytowana przez portal Healthline dr Amanda Adkins z NorthBay Health w Fairfield w Kalifornii, dopóki chorzy regularnie przyjmują leki, pora dnia nie ma większego znaczenia. Jak zauważa, istnieją leki na nadciśnienie, które zalecano przyjmować na noc - w tym beta-blokery - gdyż wcześniejsze badania stwierdzały, że ryzyko zawału serca jest wyższe rano, a więc przyjmowanie leków wieczorem powinno prawdopodobnie zmniejszyć to ryzyko.

Jednak większość leków działa przez 24 godziny i dlatego pora dnia nie ma większego znaczenia. Zdaniem lekarki warto jednak upewnić się wcześniej u swojego lekarza, czy zażywany lek nie ma działania moczopędnego - je zaleca przyjmować się w ciągu dnia, by uniknąć nocnych pobudek do toalety.  Jak dodała, najważniejsze jest to, by przyjmować leki regularnie, bo tylko wtedy można odczuć korzyści z jego działania.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Zdaniem ekspertów, którzy nie brali udziału w badaniu, czas przyjmowania leku na nadciśnienie najlepiej ustalić ze swoim lekarzem. Nie wszystkie bowiem działają w ten sam sposób, twierdzi cytowany przez Healthline dr Stephen Pickett, kadriolog z Memorial Hermann Memorial City Medical Center w Houston. "Istnieją dziesiątki leków obniżających ciśnienie krwi i nie wszystkie są takie same. Mają różne czasy działania, różne mechanizmy obniżania ciśnienia krwi i różne skutki uboczne, co może mieć znaczenie w kontekście pory dnia, o jakiej są zażywane - takim efektem jest np. działanie moczopędne leku" - stwierdził lekarz.

Jak dodał, niektóre z nich mają krótki czas działania i trzeba je przyjmować 3-4 razy dziennie, a w przypadku innych wystarczy zażyć jedną tabletkę raz na dobę. On również zaleca, by godzinę przyjmowania leku ustalić z lekarzem. Jak dodaje: "Pacjentów, którzy przyjmują leki raz dziennie, zachęcam, by wybrali sobie taką porę dnia, w której na pewno będą pamiętać o zażyciu leku.".