O 43 proc. więcej zgonów z winy "zapomnianej choroby". Najwięcej ofiar wśród dzieci

2023-11-20 12:29

Ta choroba zbiera śmiertelne żniwo. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport, z którego wynika, że w 2022 roku zachorowało na nią dziewięć milionów osób i 136 tys. zmarło. Wśród ofiar były głównie dzieci. Eksperci wyjaśniają, jak można temu zapobiec.

O 43 proc. więcej zgonów z winy zapomnianej choroby. Najwięcej ofiar wśród dzieci
Autor: Getty Images O 43 proc. więcej zgonów z winy "zapomnianej choroby". Najwięcej ofiar wśród dzieci

Wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia i amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) są alarmujące.

Według danych w 2022 roku o 18 proc. wzrosła liczba zachorowań na groźną, ale zapomnianą odrę w porównaniu z 2021 rokiem. Odnotowano też o 43 proc. więcej ofiar śmiertelnych w stosunku do ubiegłego roku. Jak pokazują dane szacunkowe, w 2022 roku na odrę zachorowało dziewięć milionów osób. Zmarło 136 tys. pacjentów, w tym większość dzieci.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

W wielu krajach wciąż dochodzi do epidemii tej choroby. W 2021 roku zarejestrowano duże ogniska odry w 22 krajach, a w 2022 roku – już w 37 krajach, z czego 28 odnotowano w Regionie Afrykańskim WHO.

Odra zbiera żniwo

16 listopada na stronie WHO ukazał się komunikat dotyczący tej ostrej, wirusowej choroby. Dyrektor globalny działu szczepień CDC, John Vertefeuille, stwierdził, że "wzrost liczby ognisk i zgonów na odrę jest zdumiewający, ale niestety nieoczekiwany z uwagi na spadający wskaźnik szczepień, jaki utrzymuje się w ciągu kilku ostatnich lat".

Jego zdaniem "przypadki odry stanowią ryzyko dla wszystkich krajów i społeczności, w których ludzie są niedostatecznie wyszczepieni". – Pilne, ukierunkowane wysiłki mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania chorobom i zgonom związanym z odrą – zaznaczył.

Jak zapobiegać odrze? Jest jeden sposób 

Eksperci z obu organizacji apelują, że odrze można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia (schemat obejmuje podanie dwóch dawek preparatu). Zwracają uwagę na istotny aspekt. Mimo że w 2022 roku wzrosła liczba zaszczepionych niż rok wcześniej, to 22 miliony dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki, a 11 milionów drugiej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Według danych opublikowanych na portalu gov.pl, w 2022 roku potwierdzono 28 przypadków odry, czyli o 15 proc. więcej niż w 2021 roku. Przypominamy, że od 1998 roku nasz kraj uczestniczy w "Programie Eliminacji Odry" koordynowanym przez Europejskie Biuro Regionalne (WHO). Celem tej strategii jest zapobieganie zakażeniom wirusem odry poprzez utrzymanie odsetka w pełni zaszczepionych na poziomie powyżej 95 proc.