Nowy wirus u kleszczy po raz pierwszy w Europie. "Rozprzestrzenia się bardzo szybko"

2022-12-08 9:38

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu po raz pierwszy odkryli nowego wirusa u szwajcarskich kleszczy. Wydaje się, że jest co najmniej tak rozpowszechniony jak wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) i powoduje podobne objawy. Zespół naukowców pracuje obecnie nad testem diagnostycznym do oceny sytuacji epidemiologicznej.

Nowy wirus u kleszczy po raz pierwszy w Europie. Rozprzestrzenia się bardzo szybko
Autor: Getty Images Nowy wirus u kleszczy po raz pierwszy w Europie. "Rozprzestrzenia się bardzo szybko"

Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie wielu patogenów, takich jak wirusy, bakterie i pasożyty. Szczególnie niebezpieczny jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu, który może powodować m.in. zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, a także zakaźną boreliozę. Lista patogenów przenoszonych przez kleszcze stale się wydłuża. Naukowcy z Instytutu Wirusologii Uniwersytetu w Zurychu (UZH) po raz pierwszy wykryli wirusa Alongshan (ALSV) u kleszczy w Szwajcarii.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Wirus Alongshan wykryty u kleszczy w Szwajcarii

Wirus ALS, po raz pierwszy został odkryty w Chinach w 2017 roku. Podobnie, jak wirus KZM należy do rodziny flawiwirusów. U pacjentów, którzy doświadczyli ugryzienia przez kleszcza stwierdzono objawy, takie jak gorączka i bóle głowy. Choć są to objawy typowe dla KZM, u tych osób  nie wykryto przeciwciał przeciwko temu typowi wirusa ani jego materiałowi genetycznemu. Zamiast tego naukowcy odkryli nieznanego wcześniej w Europie wirusa Alongshan.

Pełną sekwencję genów wirusów ALS znaleziono w wielu próbkach kleszczy pobranych w kilku regionach Szwajcarii w 2021 i 2022 roku.

„Co zaskakujące, wirusy ALS wykrywano w próbkach kleszczy znacznie częściej niż wirusy KZM” – mówi Cornel Fraefel z Instytutu Wirusologii. 

Ponieważ objawy zakażenia wirusami ALS są podobne do objawów zakażenia wirusami KZM, wirus Alongshan może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego w Szwajcarii, choć dotychczas nierozpoznane, ponieważ rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Prace nad testem

W przeciwieństwie do wirusa KZM, obecnie nie ma szczepionek ani serologicznych metod wykrywania wirusa ALS. 

„Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy nowego wirusa i opublikowaliśmy pełną sekwencję jego genomu, nasz zespół opracowuje test serologiczny do wykrywania infekcji wirusem ALS w próbkach krwi pacjentów” – mówi Fraefel.

We współpracy z krajowym laboratorium referencyjnym ds. chorób przenoszonych przez kleszcze i laboratorium Spiez naukowcy planują zbadać epidemiologiczne rozprzestrzenianie się wirusów ALS w Szwajcarii w przyszłym roku.