Nowatorska operacja w Poznaniu. Lekarze usunęli guza trzustki przez... usta!

2024-10-21 11:56

Lekarze ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili pierwszą w Wielkopolsce operację polegającą na radiofrekwencyjnej ablacji guza trzustki. Ta nowoczesna i małoinwazyjna technika, wykorzystująca naturalne otwory ciała, pozwoliła uniknąć konieczności wykonania nacięcia skóry. Dzięki temu ryzyko powikłań znacznie spadło.

Nowatorska operacja w Poznaniu. Lekarze usunęli guza trzustki przez... usta!
Autor: Facebook

Nowatorska operacja w Poznaniu

Lekarze ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili pionierską operację radiofrekwencyjnej ablacji guza trzustki. Pacjent, 71-letni mężczyzna, został przygotowany do zabiegu pod ścisłą kontrolą endokrynologa, który zadbał o odpowiednie wyrównanie hormonów. Następnie zespół chirurgów i gastroenterologów mógł zająć się jego leczeniem.

Ablacja to metoda, która polega na podaniu związków chemicznych lub wysokiej temperatury bezpośrednio do guza, w celu zmniejszenia jego objętości lub całkowitego zniszczenia. W przypadku metody radiofrekwencyjnej kluczowym elementem są fale radiowe o wysokiej częstotliwości.

Podczas zabiegu lekarze wprowadzają gastroskop przez usta pacjenta, a następnie, korzystając z precyzyjnej endosonografii, nakłuwają guz przy pomocy elektrody. Emituje ona fale radiowe, które generując ciepło, prowadzą do destrukcji komórek nowotworowych. W ten sposób przeprowadzana jest termoablacja, co pozwala na skuteczne zniszczenie zmiany przy minimalnej interwencji chirurgicznej.

Pierwsze objawy raka trzustki

Postępy w leczeniu nowotworów

To pierwsza operacja tego typu, do tej pory pacjenci z podobnymi guzami byli leczeni tradycyjną metodą laparotomii, wymagającą otwierania jamy brzusznej, lub endoskopowo, co również wiązało się z wykonaniem nacięcia. Nowa technika całkowicie eliminuje konieczność rozcinania skóry, co skutkuje mniejszym ryzykiem powikłań oraz szybszym powrotem do zdrowia.

W chirurgii tak jest, że często dostęp operacyjny jest bardziej inwazyjny dla pacjenta niż sama operacja. Dlatego dążymy do tego, zwłaszcza u pacjentów nowotworowych, których obciążenie po zabiegu jest ważne dla dalszego leczenia, by stosować nowe metody. Jedną z nich jest właśnie metoda endoluminarna, wykorzystująca naturalne otwory ciała. Najprościej mówiąc: poprzez jamę ustną zlikwidowaliśmy guz trzustki, neuroendokrynny, potencjalnie złośliwy, po raz pierwszy w Wielkopolsce i jako jedni z pierwszych w Polsce. To ogromna korzyść dla naszych pacjentów, a dla nas - satysfakcja

- wyjaśniał dr n. med. Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu, co możemy przeczytać na oficjalnej stronie miasta.

Włączenie tej techniki do procedur terapeutycznych w szpitalu umożliwia kompleksowe leczenie chorych z guzami neuroendokrynnymi, które są nowotworami o podłożu hormonalnym.

Guz neuroendokrynny to nieco odmienny typ nowotworu, przy którym wielokrotnie trzeba powtarzać leczenie, co jest dla pacjenta bardzo uciążliwe. Nowa metoda pozwala na ograniczenie powikłań i nie obciąża leczonych osób.

- mówił prof. Marek Ruchała, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynolog

Polska na ucho
Doktórka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki