Niezwykła operacja – płuca ozdrowieńca przeszczepione umierającemu na COVID-19

2021-03-26 15:42

Amerykańscy chirurdzy w ubiegłym miesiącu przeprowadzili podwójny przeszczep płuc. Pobrany narząd pochodził od ozdrowieńca, aby uratować życie pacjentowi umierającemu na COVID-19. Zdaniem lekarzy ta niezwykła operacja jest „ważnym kamieniem milowym” w historii medycyny.

Niezwykła operacja – płuca ozdrowieńca przeszczepione umierającemu na COVID-19
Autor: Getty Images

Dawcą płuc była osoba, która pokonała COVID-19, a później zginęła w wypadku, o czym poinformował dr Ankit Bharat, szef torachirurgii i dyrektor chirurgiczny Program Przeszczepów Płuc w Northwestern Memorial Hospital w Stanach Zjednoczonych. Natomiast pacjent, który otrzymał płuca, to pracownik ochrony zdrowia w Illlinois. Przez kilka miesięcy walczył z wirusem SARS-CoV-2 – w tym czasie był podłączony do respiratora. Lekarze wpisali mężczyznę na listę oczekujących na przeszczep. W ciągu tygodnia znaleziono dla niego dawcę.

Operacja podwójnego przeszczepu płuc trwała 10 godzin i wymagała znaczenie większej liczby jednostek krwi. Jak przekazali chirurdzy, przeszczepione płuca pacjenta „pracują świetnie” i jest na dobrej drodze do pełnego wyzdrowienia.

To przełom w medycynie?

Chirurdzy ten przypadek uważają za znaczący w amerykańskiej ochronie zdrowia. W USA zdiagnozowano wirusa SARS-CoV-2 u około 30 milionów ludzi. W przypadku, gdyby tych zakażonych wykluczyć jako kwalifikujących się dawców, wtedy zabrakłoby organów do przeszczepów. Lekarze stwierdzili, że może rosnąć liczba przeszczepów płuc wśród ozdrowieńców z powodu powikłań występujących po przebytej chorobie COVID-19.

W środowisku medycznym panuje ogólna zasada, że narządy pochodzące od ozdrowieńców mogą zostać wykorzystane do przeszczepienia, o ile uprzednio uzyskali oni wynik negatywny. Mimo to jednak wielu lekarzy transplantologów obawia się ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV—2 od dawców-ozdrowieńców, w szczególności w przypadku przeszczepów płuc.

Przed operacją przeszczepu płuc chirurdzy wykonują badanie płynu płucnego i biopsję narządu. Dzięki temu chcą mieć pewność, że płuca od dawcy-ozdrowieńca nie mają znaczących spustoszeń wywołanych przez koronawirusa.

Źródło: Medical Express

Dr Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki