Niektórzy ludzie starzeją się wolniej niż inni. Wiemy, dlaczego

2021-03-19 8:32

Naukowcy odkryli, że osoby w wielu 45 lat z szybszym tempem „biologicznego starzenia się” częściej czuli się, funkcjonowali i wyglądali na znacznie starszych niż w rzeczywistości. Co ciekawe, proces szybszego starzenia zaczął się u nich około 20. roku życia.

Niektórzy ludzie starzeją się wolniej niż inni. Wiemy, dlaczego
Autor: Getty Images

„Starzenie się to proces trwający całe życie. Nie zaczyna się nagle w wieku 60 lat” - powiedział główny badacz Maxwell Elliott, doktorant z Duke University w Durham w Karolinie Północnej.

Potwierdza to koncepcja biologicznego starzenia się - lub szybkości, z jaką układy organizmu ulegają degradacji w czasie.

Ale nie jest jasne, kiedy dokładnie ludzie zaczynają się różnić w tempie biologicznego starzenia się. Nowe odkrycia sugerują jednak, że rozbieżność między jednostkami następuje dość wcześnie w życiu.

Do badania Elliott i jego koledzy wykorzystali dane dotyczące ponad 1000 Nowozelandczyków, których obserwowano od urodzenia, w latach 70. XX wieku, do 45. roku życia.

Wiek biologiczny – co o nim decyduje?

Okazało się, że istotnie ludzie różniły się znacznie pod względem biologicznego starzenia się: najwolniejszy starzejący się przynosił tylko 0,4 „roku biologicznego” w każdym chronologicznym roku wieku. Dla kontrastu, najszybciej starzejący się uczestnik zyskiwał prawie 2,5 roku biologicznego w każdym roku chronologicznym.

A już w wieku 45 lat osoby szybko starzejące się biologiczne wykazywały pewne wskaźniki zdrowotne zwykle kojarzone ze starością. W porównaniu z rówieśnikami poruszali się wolniej, mieli słabszą siłę chwytu i więcej problemów z równowagą, wzrokiem i słuchem.

Naukowcy odkryli, że różnice w bystrości umysłu również były wyraźne.

Osoby szybko starzejące się średnio osiągały niższe wyniki w testach wydajności pamięci i generalnie zgłaszały więcej zapominania w życiu codziennym. W międzyczasie skany MRI wykazały, że zazwyczaj mają więcej objawów ścieńczenia tkanki mózgowej.

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 15 marca w czasopiśmie Nature Aging.

Czytaj też: Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki