Nie żyje polska medalistka, przegrała walkę z nowotworem. “Wystarczy, już dość”
W środę 20 grudnia Polski Związek Biathlonu przekazał smutne wieści. Zmarła Izabella Fluder. Mimo młodego wieku, nie udało się jej wygrać walki z chorobą. Biathlonistka zmagała się z nowotworem.
Izabella Fluder zdobyła wiele medali podczas krajowych zawodów w biathlonie. Reprezentowała klub BKS WP Kościelisko. Na co dzień starała się zarażać innych dbałością o zdrowie. Świadczy o tym choćby nazwa profilu, którą posługiwała się na Facebooku: Fluder Izabella - Trener Zdrowego Życia. Niestety, młoda sportsmenka nie zdołała pokonać raka.
Na co chorowała Izabella Fluder?
Biathlonistka otwarcie opowiadała o swojej chorobie. Już w 2020 roku wygrała pierwszą walkę z nowotworem, a był nim rak piersi. Zachęcając kobiety do badań, wspomniała, że zanim udało się jej trafić w odpowiednie ręce, przez dwa lata borykała się z niepokojącymi ją objawami.
Nie poddawała się i walczyła dalej. Szukała pomocy, ponieważ zdarzało się, iż słyszała od lekarzy, że "wymyśla", a kiedy prosiła o mammografię, mówiono jej, że jest za młoda (miała wówczas 32 lata). Na szczęście udało się jej znaleźć pomoc i pokonać raka piersi, który ostatecznie okazał się być przyczyną jej dolegliwości.
To jednak nie koniec jej zmagań. Już w listopadzie 2022 roku dowiedziała się, że ma czerniaka. Mimo młodego wieku miała za sobą dużo cierpienia. W czerwcu br. poinformowała w mediach społecznościowych o wyjątkowo trudnej sytuacji.
- Wysyłam w świat piękny uśmiech i proszę o prezent zwrotny w postaci wiary, nadziei, pokonania trudności i siły. Za moim uśmiechem skrywanych jest zbyt wiele ciężkich momentów, które trwają i nie chcą się skończyć… Opiszę tylko w wielkim skrócie ostatni rok: kolejna wznowa, chemia (nieudana), przerzut do kości, czerniak, radioterapia kości, kolejna chemia. Znowu staję pod ścianą, układ oddechowy. Wystarczy. Już dość - poinformowała na Facebooku Izabella Fluder.
Rak piersi a czerniak
Rak piersi to wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Jednak ta choroba występuje w różnych rodzajach. Lekarze klasyfikują go wedle różnych kryteriów takich jak ocena histopatologiczna czy ocena receptorów dla hormonów podtypu molekularnego. Badania są bardzo złożone, natomiast Międzynarodowa klasyfikacja TNM uwzględnia 3 podstawowe cechy nowotworu:
- T (tumour) - wielkość guza,
- N (nodes) - zajęcie okolicznych węzłów chłonnych,
- M (metastases) - tworzenie odległych przerzutów.
Rak piersi to inaczej niekontrolowany rozrost komórek w obrębie gruczołu piersiowego. Guzy można podzielić na łagodne i złośliwe. Ten drugi typ charakteryzuje się skłonnością do przerzutów i ostrego przebiegu choroby.
Medycyna zna przypadki przerzutu raka piersi do skóry. Oznacza to, że nowotwór rozsiał się po organizmie i pacjent ma złe rokowania. Przykładem jest właśnie Izabella Fluder, która w ostatnim czasie walczyła ze wznową, przerzutami do kości, układu oddechowego i czerniakiem.