Nie tylko niewyspanie. Zbyt długi sen też poważnie szkodzi zdrowiu

2021-11-08 13:43

Dobry sen jest ważny z wielu powodów. Wpływa na zdrowie ciała i umysłu oraz na prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Tymczasem wystarczająca ilość snu też zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz chroni przed cukrzycą i miażdżycą. Według najnowszych badań długość snu może mieć wpływ na pogorszenie funkcji poznawczych.

Nie tylko niewyspanie. Zbyt długi sen też poważnie szkodzi zdrowiu
Autor: Getty Images

Grupa naukowców z Washington University School of Medicine dowiodła w najnowszych badaniach, że nieodpowiednia długość snu może wiązać się z pogorszeniem funkcji poznawczych. Celem tych badań było sprawdzenie, jaka konkretna ilość snu może doprowadzić do ich upośledzenia.

W formie 24: ćwiczenia na dobry sen

Długość snu a pogorszenie funkcji poznawczych – co ich łączy?

Do analizy zaangażowano średnio 100 osób starszych, którym bacznie przyglądano się od 4 do 5 lat. Uczestnicy w ramach badania wypełniali testy poznawcze i neuropsychologiczne do oceny zaburzeń funkcji poznawczych. Poddawano ich także elektroencefalografii (EEG) tzw. badaniu, które pozwala ocenić czynności mózgu. Badani zostali wyposażeni w opaski i dzięki którym naukowcy mogli monitorować aktywność fal mózgowych podczas snu (m.in. długość i jakość snu). Okazało się, że 88 uczestników nie wykazało żadnych oznak demencji, ale u pozostałych 12 osób zauważono objawy łagodnego zaburzenia poznawczego.

Podczas analizy naukowcy wzięli pod uwagę również inne czynniki, które mogą wpływać na pogorszenie funkcji poznawczych, m.in. wiek, geny czy obecność agregatów białkowych zwanych amyloidami. Do jakiego doszli w końcu wniosku? Spanie mniej niż 4,5 godziny i więcej niż 6,5 godziny na dobę wiązało się z upływem czasu. Według naukowców zarówno długość snu, jak i wiek są największymi czynnikami ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych.

Zdrowy sen. Sprawdź, czy zdrowo sypiasz

Pytanie 1 z 7
Jak szybko zasypiasz?
Jak szybko zasypiasz?