Nie sięgaj po te produkty. Naukowcy dowiedli, że uszkadzają twój mózg

2022-08-08 12:50

Żywność, która dostępna jest na sklepowych półkach, przestała być tą, którą znamy z dawnych lat – naturalną, lokalną i sezonową. Obecnie dostępnych jest tysiące produktów zawierających szkodliwe tłuszcze i w głównej mierze są to te wysokoprzetworzone, w tym fast food. Eksperci biją na alarm i ostrzegają, że 100 kalorii przetworzonej żywności może odbić się na naszym zdrowiu - fatalnie wpływa na mózg.

Młoda kobieta spożywająca makaron przy biurku
Autor: Getty Images

Spożywanie wysokoprzetworzonej żywności (np. słodzonych płatków śniadaniowych, pieczywa tostowego, margaryny, posiłków do odgrzania, frytek, hot-dogów) zdominowało nasze jadłospisy, bo jest wygodne, łatwo dostępne i często "całkiem smaczne". Jak mówią naukowcy, "nie tędy droga". Ta żywność poddana jest obróbce przemysłowej i bogata jest w sól, cukier, tłuszcze trans, konserwanty i polepszacze, które intensyfikują smak.

Wysokoprzetworzone produkty uszkadzają mózg. Niepokojące wyniki badań

Żywność wysokoprzetworzona niszczy zdrowie i wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Jest wiele dowodów na to, że może być ona powiązana z rozwojem wielu chorób, m.in. otyłości, cukrzycy, depresji, raka, a także chorób układu krążenia.

Ostatnio odbyła się Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Alzheimera w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Podczas tego wydarzenia naukowcy podzielili się swoimi wnioskami na temat tego, że jedzenie ultraprzetworzonej żywności wiąże się także z wyższym ryzykiem rozwoju demencji (inaczej otępienia). Oznacza to, że przyczynia się do szybszego pogarszania się funkcji poznawczej i wykonawczej mózgu.

Jak wyjaśnił prof. zdrowia publicznego na Uniwersytecie Yale, Rafael Perez Escamilia, "zaczynamy zdawać sobie sprawę, że ultraprzetworzone jedzenie wpływa także na umysł, ponieważ wywołuje stany zapalne, które wpływają na neuroprzekaźniki w mózgu". – Wysokoprzetworzona żywność działa również na poziomie mikro. W przewodzie pokarmowym spotyka się z miliardami komórek bakteryjnych i zaburza ich funkcjonowanie – dodał.

Dietetyczka Adrienna DePaul z Health Loft Chicago wskazała, że "żywność ultraprzetworzona jest częściej spożywana przez osoby, które są mniej zamożne lub nie mają czasu na przygotowywanie posiłków od podstaw". 

Poradnik Zdrowie: demencja

Jedzenie tej żywności "na dłuższą metę kosztuje kilka lat życia"

Według najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma "Neurology", ten rodzaj żywności znaczenie przyspiesza proces starzenia się mózgu. Brazylijscy naukowcy przeprowadzili obserwacje na grupie składającej się z 10 tys. uczestników w średnim lub starszym wieku. Uzyskanie wyniki porównali z grupą osób, która jadła zdecydowanie mniej gotowej, supermarketowej żywności.

Uczeni wywnioskowali, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy spożywali najwięcej wysokoprzetworzonej żywności, mieli o 28 proc. szybsze tempo ogólnego spadku funkcji poznawczych i o 25 proc. tempo spadku funkcji wykonawczych.

Na tej podstawie dowiedli, że wystarczy 20 proc. codziennie zjadanych kalorii pochodzących z wysokoprzetworzonej żywności, aby doszło do niekorzystnych zmian w mózgu. Jest to już zauważalne w perspektywie sześciu, dziesięciu lat.

Autorka badania, Claudia Suemoto z Uniwersytetu Medycznego w Sao Paulo w Brazylii, zwróciła uwagę na to, że "czasami łatwiej jest otworzyć paczkę i wrzucić ją do kuchenki mikrofalowej". Jak podkreśliła, ten nawyk żywieniowy "na dłuższą metę kosztuje kilka lat życia".

- Tylko 100 kalorii przetworzonej żywności dziennie może wpłynąć na zdrowie. A są to zaledwie dwa ciasteczka – przestrzega.

Eksperci są jednomyślni – żywność wysokoprzetworzona stanowi zagrożenie dla zdrowego starzenia się organizmu. Ze względu na zawartość składników sprzyja ona ogólnoustrojowemu zapaleniu, doprowadzając w rezultacie do uszkodzeń w komórkach i tkankach.