Nie lekceważ tych objawów. Prowadzą do miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca

2024-02-27 16:56

W naszym nieustającym dążeniu do zdrowia często ignorujemy cichych, ale groźnych wrogów, takich jak wysoki poziom złego cholesterolu (LDL). Chociaż cholesterol jest niezbędny dla naszego organizmu, jego nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do miażdżycy, udaru mózgu, i zawału serca.

Nie lekceważ tych objawów. Prowadzą do miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca
Autor: Getty Images

Zrozumienie, jakie są objawy wysokiego poziomu złego cholesterolu, jest kluczowe do wczesnego rozpoznania i podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych.

Kontrola poziomu cholesterolu

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest lipoproteiną, która odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie, wspierając procesy metaboliczne, syntezę witaminy D3, a także przekazywanie impulsów nerwowych. Problem pojawia się, gdy jego poziom przekracza normę, szczególnie frakcji LDL, znanego jako "zły" cholesterol, który odpowiada za odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu złego cholesterolu wzrasta wraz z nadwagą, dietą bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry proste, niskim poziomem aktywności fizycznej, nadciśnieniem tętniczym, predyspozycjami genetycznymi, a także nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Jakie są objawy złego cholesterolu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma wysoki poziom złego cholesterolu, ponieważ w początkowych stadiach nie manifestuje się on wyraźnymi objawami. Gdy jednak pojawiają się problemy z układem krążenia, miażdżycą, czy bólem nóg, jest to sygnał, że złogi cholesterolowe mogą już blokować przepływ krwi w naczyniach.

Charakterystyczne symptomy wysokiego LDL:

  • Żółte zgrubienia na skórze, szczególnie pod piersiami, na powiekach, czy w zgięciach łokci,
  • Guzki na ścięgnach, które mogą wskazywać na odkładanie się cholesterolu,
  • Problemy z koncentracją i pamięcią,
  • Błyszcząca, naciągnięta skóra na stopach,
  • Ogólne osłabienie, niedokrwienie kończyn,
  • Bóle nóg, zwłaszcza przy chodzeniu, co może świadczyć o zakłóconym przepływie krwi.

Jak chronić się przed złym cholesterolem?

Zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie spożycia alkoholu oraz unikanie palenia tytoniu, to kluczowe elementy w zapobieganiu wysokiemu poziomowi LDL. Równie ważne jest regularne badanie poziomu cholesterolu, szczególnie dla osób w grupie ryzyka.

Mimo że cholesterol pełni ważne funkcje w naszym organizmie, jego nadmiar, szczególnie frakcji LDL, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia profilaktyka są kluczowe w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Nie ignorujmy sygnałów, które wysyła nasze ciało, i pamiętajmy o regularnych kontrolach poziomu cholesterolu. To, co wydaje się błahe, może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki