Nie kłam medykowi - konsekwencje poniesie każdy z nas

2020-03-19 22:42

Pacjencie! Nie zatajaj swojej kondycji zdrowotnej przed personelem medycznym. Mowa tu o przypadkach kiedy osoba chora wzywa pogotowie i nie mówi, że miała styczność z osobą chorą na koronawirusa.

Załoga karetki
Autor: Getty Images Załoga karetki i pacjent.

Medycy i załoga karetek ratunkowych apeluje do pacjentów, aby nie zatajali swojego stanu zdrowia. Mowa tu o przypadkach, gdy osoby chore nie informują dyspozytorów o kontakcie z pacjentami zarażonymi koronawirusem

- W około 40 mln Państwie funkcjonuje 1581 Zespołów Ratownictwa Medycznego co daje średnio 1 Zespół na 25-30 tys osób. W skład zespołu wchodzą przeważnie dwie osoby. Wystarczy, że ktoś z nas zostanie zakażony to system pada...bo karetka bez medyka to tylko bus który nie wyjedzie - czytamy apel na Facebooku Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja. 

Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Ratownicy medyczni również mogą zostać objęci kwarantanną po kontakcie z osobą chorą. Oznacza to dla nich przymusowy "urlop" od pracy. - Jestem Ratownikiem Medycznym - zawodem medycznym który jest najliczniejszy w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. To właśnie nas w większości możecie spotkać w Zespołach Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Dyspozytorniach Medycznych. To właśnie my jesteśmy na pierwszej linii frontu walki z wirusem - czytamy.

- Prosimy o wasze wsparcie - wspierajcie nas w walce o wasze zdrowie i życie - brzmi apel.

Pacjencie, nie zatajaj żadnych informacji przed personelem medycznym. W przypadku podejrzenia koronawirusa należy zadzwonić do sanepidu i zasięgnąć informacji co robić. 

Niestety mamy już pierwszy przypadek objęcia załogi karetki przymusową kwarantanną. Niestety takich przypadków może być więcej. Dlatego należy postępować zgodnie z wytycznymi sanepidu, GIS oraz WHO. 

Każdy z nas powinien zostać w domu, jeśli obserwuje u siebie objawy przeziębienia lub pierwsze oznaki choroby. NFZ oraz przychodnie zachęcają pacjentów do korzystania z teleporad. Można przez nie uzyskać e-recepty oraz zwolnienia. 

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz NFZ-u nie powinny odbywać się planowane zabiegi (np. fizjoterapia czy rehabilitacja), wyjazdy do sanatoriów, wizyty profilaktyczne. Polacy powinni pozostać w domach i ograniczać możliwość przenoszenia się wirusa. 

Koronawirus instrukcja postępowania

Apele ratowników o nie ukrywanie aktualnego stanu zdrowia trwają. Załoga karetek próbuje dotrzeć do odbiorców także przez media społecznościowe. To bardzo ważne, aby nie oszukiwać i od razu mówić dyspozytorowi, że miało się kontakt z osobą zakażoną lub ma się takie podejrzenia. 

Przeciążenie służb medycznych i braki kadrowe będę mieć kolosalny wpływ na zdrowie nas wszystkich!

Czytaj więcej:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki