Naukowcy: ozdrowieńcy mogą skarżyć się na zaburzenia neurologiczne lub psychiczne

2021-04-12 14:43

U niektórych osób, które pokonały COVID-19, mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Według naukowców jedna trzecia ozdrowieńców może zmagać się z tymi schorzeniami 6 miesięcy po przebytej chorobie.

Naukowcy: ozdrowieńcy mogą skarżyć się na zaburzenia neurologiczne lub psychiczne
Autor: Getty Images

Zaburzenia neurologiczne lub psychiczne to kolejne objawy po COVID-19

Co pokazały badania naukowe? Jedna trzecia ozdrowieńców może być narażona na rozwój choroby funkcjonowania mózgu. Naukowcy przeanalizowali dokumentację zdrowotną ponad 230 tys. chorych, którzy przebyli COVID-19. U 34 proc. zdiagnozowano schorzenie neurologiczne lub psychiczne w ciągu sześciu miesięcy po przebytej chorobie. Do tych powikłań zaliczono stany lękowe (17 proc. pacjentów) oraz zaburzenia nastroju (14 proc.). 13 proc. uczestników badania po raz pierwszy raz miało postawioną diagnozę związaną ze zdrowiem psychicznym. 

W przypadku zaburzeń neurologicznych naukowcy odnotowali między innymi:

Na zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu – zdaniem naukowców – są bardziej narażone osoby, które przeszły COVID-19 z ciężkim przebiegiem.

Dodatkowo autorzy badania prześwietlili dane ponad 100 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano grypę i ponad 236 tys. osób z infekcjami dróg oddechowych. Badacze doszli do wniosku, że infekcja COVID-19 zwiększa o 44 proc. ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych niż grypa. Natomiast w porównaniu z wynikami pacjentów z infekcjami dróg oddechowych, to COVID-19 zwiększa o 16 proc. ryzyko tych powikłań.

COVID-19 a zdrowie psychiczne

Główny autor badania prof. Paul Harrison z University of Oxford wyjaśnił, że u 46 proc. pacjentów, którzy byli w ciężkim stanie z powodu COVID-19, zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne lub psychiczne w ciągu sześciu miesięcy od wyzdrowienia. Według niego „choć indywidualne wystąpienia większości tych zaburzeń może wydawać się niewielkie, ale jeśli weźmie się pod uwagę skalę pandemii i współtowarzyszące choroby, to ich skutki dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej mogą być znaczne”.

Zdaniem naukowców przebyta infekcja może mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ozdrowieńców i to nawet przez wiele lat. Badacze będą nadal przeprowadzać analizy w tym zakresie.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „The Lancet Psychiatry”.

Źródło: Science Alert

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?