Nadmiar dobrego cholesterolu może prowadzić do demencji. Zagrożona zwłaszcza jedna grupa

2023-12-03 15:52

Cholesterol HDL, zwany również "dobrym" cholesterolem, chroni serce i tętnice, obniżając ryzyko chorób układu krążenia. Wiele zależy jednak od jego stężenia. Naukowcy wykazali, że jego nadmiar może nie tylko zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe, ale też negatywnie wpływać na pracę mózgu, w pewnych przypadkach zwiększając ryzyko demencji. Podano również optymalne dla zdrowia stężenie cholesterolu HDL.

Nadmiar dobrego cholesterolu może prowadzić do demencji. Zagrożona zwłaszcza jedna grupa
Autor: Getty Images Nadmiar dobrego cholesterolu może prowadzić do demencji. Zagrożona zwłaszcza jedna grupa

Za wysokie stężenie HDL może być bardzo groźne 

Cholesterol to jeden ze składników błon komórkowych organizmu i zarazem substancja niezbędna nam do życia. Pod tą nazwą kryją się różne grupy lipoprotein, spośród których najczęściej słyszymy o cholesterolu LDL, zwanym "złym" cholesterolem i o "dobrym" cholesterolu HDL. "Dobrym", gdyż zapobiega on osadzaniu się LDL na ściankach tętnic i tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Przez lata sądzono, że jego wysokie stężenie nie ma znaczenia. Badania wykazały jednak, że wcale tak nie jest: udowodniono związek między wysokim stężeniem HDL w osoczu a m.in. ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, posocznicą, zwyrodnieniem plamki żółtej oraz skłonnością do złamań.

Najnowsze badanie, którego autorami są naukowcy z Monash University w Australii dowiodło z kolei, że bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL może również zwiększać ryzyko demencji.

"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar.

Jakie jest właściwe stężenie HDL? Naukowcy podali optymalne wartości  

Badacze doszli do tego wniosku analizując badania, w których uczestniczyło prawie 19 tys. osób w wieku powyżej 70 lat - każda z nich przed przystąpieniem do badania była zdrowa.

Obserwacja trwała ponad 6 lat. W tym czasie naukowcy stwierdzili, że uczestnicy z bardzo wysokim stężeniem HDL (ponad 80 mg/dl, ponad 2.07 mmol/l) mieli o 27 proc. większe ryzyko demencji w porównaniu do osób z optymalnym stężeniem. Dla osób powyżej 75.roku życia wzrost ryzyka wyniósł średnio aż 42 proc.

Podano również stężenie optymalne HDL, sprzyjające ogólnemu zdrowiu - naukowcy poinformowali, że jest to 40 do 50 mg/dl (1.03–1.55 mmol/l) dla mężczyzn i 50 do 60 mg/dl (1.55–2.07 mmol/l) dla kobiet.

Jak podkreśla dr Monira Hussain, jedna z autorek badania, wysokie stężenie HDL jest rzadkie i wynika raczej z zaburzeń metabolicznych, niż z diety. Tym niemniej niezbędne są dalsze analizy, dzięki którym można będzie ocenić, dlaczego wysokie stężenie HDL wpływa na zdrowie mózgu i zwiększa ryzyko demencji. Jak dodaje, wyniki badania pokazują, że wysokie stężenie cholesterolu HDL powinno się znaleźć w algorytmach przewidywania ryzyka demencji.

Wyniki pracy opublikowano w "The Lancet Regional Health – Western Pacific". 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki