25-letni Cormac Roth nie żyje, miał raka komórek zarodkowych. To kluczowe objawy tego nowotworu

2022-11-02 9:31

W wieku zaledwie 25 lat zmarł Cormac Roth, syn znanego aktora Tima Rotha. U mężczyzny w listopadzie ubiegłego roku zdiagnozowano rzadki nowotwór. - Zmarł spokojnie w ramionach rodziny, która go kochała i uwielbiała – poinformowali najbliżsi po jego śmierci.

25-letni Cormac Roth nie żyje, miał raka komórek zarodkowych. To kluczowe objawy tego nowotworu
Autor: AP PHOTO/BRYNN ANDERSON

Cormac był synem Tima i Nikki Rothów. Mężczyzna odszedł 16 października, ale jego rodzina przekazała smutne wieści o jego śmierci dopiero dwa tygodnie później. Był gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym. O tym, że ma nowotwór, dowiedział się w listopadzie ubiegłego roku.

Cormac Roth walczył z rakiem komórek zarodkowych

"Zdiagnozowano u mnie raka komórek zarodkowych w trzecim stadium. Od tamtej pory walczę z nim codziennie, robiąc wszystko, co mogę" – poinformował Cormac w lipcu br. Nowotwór został wykryty w listopadzie 2021 r. Mężczyzna przeszedł trudne leczenie, w tym chemioterapię, przeszczepy, operacje i transfuzje.

Rak bardzo szybko niszczył organizm Rotha. 25-latek przyznał, że stracił połowę słuchu, schudł 30 kg, a choroba odebrała mu pewność siebie. Mimo to mężczyzna się nie poddawał.

"Walczył z niesamowitą odwagą przez ostatni rok i zachował swój nikczemny dowcip i humor do samego końca" – podkreślają najbliżsi zmarłego w oświadczeniu przekazanym do mediów.

Rak komórek zarodkowych najczęściej atakuje osoby młode

Nowotwory zarodkowe, inaczej zwane nowotworami germinalnymi, występują rzadko i zazwyczaj mają łagodny charakter. Występują u obu płci, ale najczęściej dotykają młodych osób. Nowotwory zarodkowe atakują komórki zarodkowe, czyli m.in. komórki płciowe.

Najczęściej guzy zarodkowe rozwijają się w jajnikach lub jądrach. Mogą także pojawić się w innych częściach ciała takich jak klatka piersiowa, mózg, tylna ściana żołądka czy dolna część kręgosłupa, jednak dzieje się tak bardzo rzadko.

Objawy raka zarodkowego mogą obejmować:

  • bóle i powiększenie obwodu brzucha,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • dolegliwości ze strony układów – pokarmowego i moczowego.

Chory może mieć zaparcia, kłopoty z utrzymaniem moczu i skarżyć się na osłabienie nóg. Opcje leczenia guzów zarodkowych obejmują operację, chemioterapię i radioterapię. Do leczenia specjaliści mogą wykorzystać także komórki macierzyste pacjenta.