Na boreliozę może chorować nawet 14% z nas, choć objawów długo nie widać - alarmują lekarze

2022-06-14 11:11

Ze względu na ocieplenie klimatu i mało mroźne zimy, kleszcze atakują niemal przez cały rok. Skutkuje to coraz większą zapadalnością na choroby odkleszczowe. Najczęstszą z nich jest borelioza, która może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Najnowsze badanie dowodzi, że na tę chorobę cierpi aż 14% populacji.

Kleszcz na dłoni
Autor: Getty Images

Jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Global Health, ponad 14 procent światowej populacji cierpi na boreliozę, najczęstszą chorobę przenoszoną przez kleszcze. Najwyższy wskaźnik infekcji odnotowano w Europie Środkowej.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Borelioza zbiera żniwo. Europa Środkowa na czele

Dane na temat zachorowalności zostały opublikowane przez Giant Study. Aby dowiedzieć się, jak powszechna jest borelioza na całym świecie, naukowcy zebrali dane z 89 badań. Bakterię Borrelia burgdorferi (Bb), która wywołuje tę chorobę, znaleziono we krwi 14,5% z prawie 160 000 wszystkich uczestników.

Europa Środkowa miała najwyższy wskaźnik infekcji, który wyniósł 20%. Najbardziej zagrożeni byli mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, mieszkający na obszarach wiejskich.

​Zaraz po Europie Środkowej regionami o najwyższych wskaźnikach przeciwciał były Azja Wschodnia  (15,9%), Europa Zachodnia (13,5%) i Europa Wschodnia (10,4%).

Natomiast najniższy wskaźnik zachorowalności, wynoszący zaledwie 2%, miały Karaiby.

„Jest to najbardziej wszechstronny i aktualny przegląd systematyczny rozpowszechnienia choroby na świecie” – stwierdzili naukowcy.

Częstość występowania chorób odkleszczowych zwiększyła się dwukrotnie

Poprzednie badania wykazały, że częstość występowania chorób odkleszczowych podwoiła się w ciągu ostatnich 12 lat.

Do przyczyn wzrostu zachorowalności na choroby odkleszczowe można zaliczyć m. in.: suchsze lata spowodowane zmianami klimatu, migracje zwierząt, utratę siedlisk i coraz częstszy kontakt ze zwierzętami domowymi.

Co to jest borelioza i jak się objawia?

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, jest stosunkowo nową chorobą przenoszoną przez kleszcze – rozpoznaje się ją od II poł. Lat 80. XX w. Chorobę tę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica.

Dolegliwości związane z boreliozą zależą od jej rodzaju. Może ona powodować dolegliwości stawowe, neurologiczne lub zmiany skórne.

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. W wczesnej fazie mogą również pojawić się objawy grypopodobne, które zazwyczaj ustępują po podaniu antybiotyku. Często jednak zakażenie bakteriami Borrelia daje o sobie znać lata od ukąszenia kleszcza, a borelioza mylona jest wtedy z wieloma chorobami, atakując układ nerwowy, oczy, mięśnie czy stawy.

Czy mozesz mieć boreliozę?

Pytanie 1 z 11
Czy przebywałeś ostatnio w miejscach, w których mogą występować kleszcze (łąka, las, park)?