Muzyka to sposób na walkę z chorobą Alzheimera? Naukowcy znają odpowiedź

2022-02-07 13:18

Według najnowszych badań pacjenci z chorobą Alzheimera powinni słuchać dużo muzyki. Dlaczego? Naukowcy uważają, że przyjazne dźwięki dla ucha mają pozytywny wpływ na plastyczność mózgu.

Muzyka to sposób na walkę z chorobą Alzheimera? Naukowcy znają odpowiedź
Autor: Getty Images

„Muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia" - powiedział wielki kompozytor Ludwig van Beethoven. I w tym zdaniu jest ziarenko prawdy! Coraz więcej ekspertów docenia to, jak muzyka korzystnie odbija się na zdrowiu – jej dźwięki leczą zarówno ciało, jak i duszę w zaskakujący sposób.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Pomocna w terapii chorych na Azheimera

Zespół naukowców z Uniwersytetu Toronto wskazał kolejną korzyść płynącą ze słuchania muzyki – tym razem odnosi się ona do osób zmagających się z chorobą Alzheimera (ang. Alzheimer’s disease, w skrócie AD). Uczeni wysunęli wniosek, że muzyka może okazać się bardzo pomocna w terapii pacjentów, u których zdiagnozowano wczesne stadium tej choroby neurodegeneracyjnej lub łagodne zaburzenia poznawcze.

W badaniu udział wzięło 14 osób, w tym 6 muzyków, którzy przez trzy tygodnie przez godzinę dziennie słuchali piosenek przywołujących ważne wspomnienia z ich życia. Każdy uczestnik był poddany specjalistycznemu badanu mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego zarówno przed rozpoczęciem eksperymentu, jak i po jego zakończeniu. Wówczas puszczono im zarówno utwory, które darzyli ogromnym sentymentem, jak i różne przeboje bez podtekstów osobistych. Dzięki uzyskanym wynikom uczeni mogli ocenić, czy zaszły ewentualne zmiany w mózgach badanych.

Co odkryli naukowcy?

Jak wyjaśnił jeden z autorów badania dr Michael Thaut, utwór z ładunkiem osobistym (np. przypominający o pierwszym tańcu podczas przyjęcia weselnego) może stymulować sieć połączeń międzyneuronalnych, sprzyjając lepszej pracy mózgu. Wówczas uczeni zauważyli, że nastąpiła silna aktywacja neuronów kory przedczołowej wpływająca na zaangażowanie funkcji poznawczych i wywołanie zmian w obrębie istoty białej i połączeń między komórkami nerwowymi. Ta zależność przyczyniła się też do osiągnięcia przez uczestników lepszych wyników podczas testów neuropsychologicznych. Dotyczyło to zarówno muzyków, jak i pozostałych osób.

Dobry sposób na trening mózgu

Wsłuchiwanie się w miłe dźwięki dla ucha aktywuje prawie cały mózg. Jak pokazują wyniki badania neuroobrazowego i elektrofizjologicznego, pod wpływem muzyki zostaje pobudzona kora słuchowa oraz wiele innych obszarów mózgu.

Zdaniem naukowców muzyka uchodzi za prostą metodę, która może stymulować gimnastykę mózgu u osób z wczesnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Słuchanie utworów kojarzących się z wyjątkowymi chwilami w życiu (m.in. z młodości) może stać się niezwykle ważnym aspektem terapii w chorobie Alzheimera.  

Wyniki zostały opublikowane na łamach „Journal of Alzheimer Disease”.