Mija rok legalności eutanazji w Hiszpanii. Podano, ile osób skorzystało z nowego prawa

2022-06-24 11:27

Niewiele jest krajów Europy, a nawet świata, w których dopuszczono legalną eutanazję. To prawo zostało wprowadzone m.in. w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Kanadzie, Nowej Zelandii i Kolumbii. Do tego grona dołączyła również Hiszpania. Jak wynika z danych organizacji DMD, walczącej o legalizację tzw. śmierci wspomaganej, ponad 150 osób poddało się eutanazji w pierwszym roku dopuszczalności w tym kraju. Tę informację podał portal El Periodico de Espana.

Pacjent na intensywnej terapii
Autor: Getty Images

Hiszpańskie statystyki pokazują też, że 60 wniosków o eutanazję złożono w Katalonii i 25 wniosków w Kraju Basków. W tych dwóch częściach Hiszpanii odnotowano najwięcej tego typu próśb.

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co mówi prawo?

Rok temu, w czerwcu 2021 roku Hiszpania stała się czwartym krajem europejskim, tuż po Holandii, Belgii i Luksemburgu i szóstym na świecie, który zdecydował się na legalizację eutanazji. To prawo przysługuje jedynie osobom cierpiącym na poważną, przewlekłą chorobę bez szans na wyzdrowienie i z nieznośnym cierpieniem. Chorzy mogą zwrócić się o pomoc do lekarza w celu zakończenia swojego życia.

Zgodnie z hiszpańskimi przepisami osoba wnioskująca o eutanazję musi być w pełni świadoma podczas podejmowania decyzji i potwierdzić swoją wolę dwukrotnie na piśmie w odstępie 14 dni. Co więcej, wnioskodawca musi wykonać szereg konsultacji medycznych w celu wykluczenia pomyłki lekarskiej lub uniknięcia sytuacji, w której pacjent jest zmuszany do tzw. śmierci wspomaganej. Prawo dotyczy zarówno pełnoletnich Hiszpanów, jak i obcokrajowców, którzy legalnie przebywają na terenie Hiszpanii.

Od momentu wydania wstępnej decyzji, lekarz prowadzący jest zobowiązany w ciągu dwóch dni przeprowadzić rozmowę z pacjentem na temat m.in. możliwości opieki paliatywnej. W przypadku, gdy pacjent podtrzyma swoją wolę, musi udać się na konsultację z drugim lekarzem, który ma 10 dni na ocenę tego, czy wszystkie wymagania zostały spełnione.

Hiszpańskie przepisy podkreślają, że pomoc w odebraniu sobie życia nie będzie sankcjonowana karnie. Lekarze nie muszą brać udziału w procederze danej osoby, przysługuje im prawo odmowy.

Procedura ws. eutanazji może trwać maksymalnie 41 dni.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Polskie prawo karne wobec problemu eutanazji

Od zawsze eutanazja wzbudza kontrowersje i ogromne emocje oraz dzieli społeczeństwo. Z definicji jest to skrócenie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej. Decyzję o eutanazji podejmuje osoba choroba lub jej bliscy. Do tej pory eutanazja jest dopuszczona w nielicznych krajach na świecie. W Polsce jest zabroniona – kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pełnomocnictwa, może odpowiadać za odebranie komuś życia lub pomoc w samobójstwie. Może jej grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.