Maskne - jak uniknąć tego problemu?

2020-06-29 12:23 Monika Ochnik

Z chwilą, gdy zalecono masowe noszenie maseczek, wiele osób zaczęło zmagać się z nowym problemem skórnym. Maskne - tak nazwano nową przypadłość objawiającą się trądzikiem na twarzy w miejscach, które przykrywa maseczka. Co zrobić, gdy maskne u nas wystąpi? Jak uniknąć tego problemu?

Maskne - co to jest?

Termin "maskne" jest nowy, jeszcze nie wszyscy się z nim zetknęli. Powstał w wyniku połączenia 2 angielskich słów: mask (ang. maseczka) i acne (ang. trądzik). Maskne to rodzaj trądziku o podłożu mechanicznym, który jest spowodowany regularnym lub zbyt długim noszeniem maseczki.

Spis treści

  1. Maskne - co to jest?
  2. Maskne - objawy
  3. Maskne - jak powstaje
  4. Maskne - przyczyny
  5. Maskne - jak uniknąć tego problemu?

Maskne - objawy

W przebiegu maskne zmiany na skórze pojawiają się w miejscach, gdzie do twarzy przylegała maseczka, czyli na policzkach, brodzie i nad ustami. Są to najczęściej:

Maskne - jak powstaje

Maseczka chroni nas przed przedostawaniem się do naszych dróg oddechowych groźnych wirusów i bakterii, ale prawda jest taka, że już po 15 minutach użytkowania sama może się stać wylęgarnią drobnoustrojów. Sprzyjają temu wysoka temperatura wokół naszych ust oraz duża wilgotność. Dla naszej cery jest to bardzo niekorzystna sytuacja. Nasza skóra może wtedy reagować powstawaniem trądziku, łojotokowego zapalenia skóry lub atopowego zapalenia skóry.

Maskne - przyczyny

Dlaczego na naszej skórze może powstać maskne?

  • Noszona godzinami maseczka utrudnia oddychanie skóry. Martwy naskórek, zamiast złuszczać się swobodnie, pozostaje na skórze, powodując zapychanie się mieszków włosowych i porów naturalnymi wydzielinami naszej skóry, czyli sebum i potem.
  • Dodatkowo w wyniku zbyt wysokiej temperatury gruczoły łojowe mogą zacząć nadmiernie pracować
  • W wyniku ciągłego ocierania się maseczki o naszą skórę mogą na niej powstawać mikrouszkodzenia, czyli otarcia i podrażnienia skóry, a to zwiększa ryzyko wystąpienia wyprysków i poważniejszej infekcji.
  • Powstawaniu maskne sprzyja także noszenie maseczek ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, które dodatkowo podrażniają skórę.

Maskne - jak uniknąć tego problemu?

1. Kluczowe jest dbanie o higienę, dlatego pamiętaj, aby nie dotykać twarzy brudnymi rękoma.

2. W miarę możliwości noś maseczki z naturalnych materiałów, takich jak len, flanela, bawełna.

2. Regularnie zmieniaj i pierz maseczki. Te jednorazowe nadają się do wyrzucenia już po 15 minutach. Maseczki wielokrotnego użytku pierz w temperaturze min. 60 stopni w proszkach czy płynach przyjaznych dla skóry, a następnie prasuj.

3. Zadbaj o oczyszczenie skóry przed założeniem maseczki i po jej zdjęciu - najlepszy będzie do tego tonik antybakteryjny.

4. Stosuj regularnie krem nawilżający - przesuszona skóra jest wrażliwsza na wszelkiego rodzaju otarcia.

5. Dezynfekuj od razu każdą ranę czy otarcie powstałe pod maseczką, by w porę zahamować proces zapalny.

6. W czasie noszenia maseczki unikaj stosowania ciężkich podkładów, które dodatkowo utrudniają oddychanie skórze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE