Małpia ospa dotarła do Rosji. Jest pierwszy przypadek

2022-07-13 10:02

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Rosji odnotowano u mężczyzny, który niedawno wrócił z Europy – poinformowała Federalna Służba Nadzoru Praw Konsumentów Rospotrebnadzor. Obecnie przebywa w szpitalu, został odizolowany od innych pacjentów.

Małpia ospa. Mężczyzna z charakterystyczną wysypką
Autor: Getty Images

Jest oficjalny komunikat, że małpia ospa (ang. monkeypox) dotarła do Rosji. Jak podała Federalna Służba Nadzoru Praw Konsumentów Rospotrebnadzor, potwierdzono pierwszy przypadek tej choroby.

Małpia ospa w Rosji: mamy pierwszy przypadek

"Infekcję stwierdzono u młodego mężczyzny, który wrócił z podróży po Europie. Udał się do placówki medycznej po tym, gdy zauważył u siebie charakterystyczną wysypkę" – wyjaśniono. Lekarz szybko zdiagnozował u niego małpią ospę.

Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie został odizolowany od innych pacjentów w celu zapobiegania dalszej transmisji małpiej ospy. Przechodzi chorobę łagodnie. W komunikacie napisano też, że "ustalono listę osób, z którymi (pacjent – red.) miał kontakt po powrocie z Europy. Znajdują się oni pod opieką lekarzy".

Małpia ospy występowała do tej pory stale wyłącznie w Afryce, gdzie uważana jest za chorobę endemiczną. Jednak w maju 2022 roku pojawiła się na szerszą skalę na całym świecie. Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie odnotowano 7 maja 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Kolejne zakażenia tym wirusem wykryto już w ponad 30 państwach.

Do 24 maja 2022 roku poza Afryką potwierdzono 131 przypadków małpiej ospy i 106 podejrzeń. Do krajów europejskich, w których odnotowano tę chorobę, zalicza się m.in. Anglię, Hiszpanię, Portugalię, Niemcy, Szwecję, Belgię i nawet Polskę.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Zaczyna się od wysypki. Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa (ang. monkeypox) jest to odzwierzęca choroba zakaźna (zoonoza), którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthooixvirus. Występuje ona niemal na obszarach endemicznych, głównie w krajach Zachodniej i Środkowej Afryki. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, "w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) wirus małpiej ospy może przenosić się również z człowieka na człowieka".Wśród objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, ból gardła, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu.

Przy małpiej ospie w ciągu pierwszych trzech dni pojawiają się na skórze czerwone plamy, które potem zmieniają się w pęcherze o średnicy 2-10 mm. Wewnątrz są one wypełnione białawym płynem, przypominającym ropę.Te zmiany skórne są bolesne – widoczne są na twarzy, dłoniach i podeszwie stóp. Zdarza się, że mogą się one rozprzestrzenić na błony śluzowe jamy ustnej oraz wewnątrz oczu. Wysypka małpiej ospy ma tendencje do swędzenia podczas gojenia. Jak wyjaśnił ekspert dr Rosamund Lewie z WHO, cytowany przez serwis BBC, z czasem te krostki zaczynają wysychać i tworzą strupy, które w końcowej fazie odpadają.