Łykasz aspirynę, by uniknąć zawału? Poznaj nowe wskazówki ekspertów

2021-10-19 8:55
aspiryna
Autor: Getty Images

Jak poinformowała grupa ds. wytycznych zdrowotnych we wstępnych zaktualizowanych poradach - starsi dorośli bez chorób serca nie powinni codziennie przyjmować aspiryny w małych dawkach, aby zapobiec pierwszemu zawałowi serca lub udarowi. Ryzyko krwawienia u dorosłych po 60. roku życia, którzy nie przeszli zawału serca ani udaru mózgu, przeważa nad potencjalnymi korzyściami płynącymi ze stosowania aspiryny.

Amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych w swoim projekcie wytycznych stwierdziła po raz pierwszy, że osoby dorosłe po 40 r.ż., które nie są narażone na krwawienia, mogą odnieść niewielką korzyść ze stosowania profilaktycznego aspiryny. W przypadku osób po 50 r.ż. uznano, że dowody na korzyści także nie są do końca jasne.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Zalecenia przeznaczone są dla osób z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, otyłością lub innymi schorzeniami, które mogą mieć potencjalny wpływ na wzrost ryzyka zawału serca lub udaru.

"Niezależnie od wieku, dorośli powinni porozmawiać ze swoimi lekarzami o zaprzestaniu lub rozpoczęciu przyjmowania aspiryny, aby upewnić się, że jest to dla nich właściwy wybór" - powiedział członek grupy zadaniowej, dr John Wong, ekspert ds. podstawowej opieki zdrowotnej w Tufts Medical Center. „Zażywanie aspiryny może powodować poważne szkody, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem” – dodał.

Zalecenia wydane w 2016 r. głosiły, że niektóre osoby w wieku 50 i 60 lat mogą rozważyć codzienne przyjmowanie aspiryny, aby zapobiec pierwszemu zawałowi serca i udarowi, a także że mogą uzyskać ochronę przed rakiem jelita grubego. Zaktualizowane wytyczne mówią, że potrzeba więcej dowodów na jakiekolwiek korzyści w przypadku raka jelita grubego.

Lekarze od dawna zalecają codzienne stosowanie aspiryny w małych dawkach wielu pacjentom, którzy przeszli już zawał serca lub udar. Wytyczne grupy zadaniowej w tej kwestii pozostają niezmienne.

"Niezależny panel ekspertów ds. zapobiegania chorobom analizuje badania i literaturę medyczną oraz wydaje okresowe porady dotyczące środków, które mają pomóc Amerykanom w utrzymaniu zdrowia. Nowsze badania i ponowna analiza starszych badań skłoniły do ​​zaktualizowania wytycznych" - powiedział Wong.

Sprawdź, przez które leki możesz przytyć

Przypomnijmy, że aspiryna to znany środek przeciwbólowy, ale jest także lekiem rozrzedzającym krew, który może zmniejszać ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Stosowanie jej nawet w małym dawkach wiąże się jednak z ryzykiem – głównie krwawieniem w przewodzie pokarmowym lub wrzodami, które mogą zagrażać życiu.

Dr Lauren Block, badaczka z Feinstein Institutes for Medical Research w Manhasset w stanie Nowy Jork, powiedziała, że wielu dorosłych w USA przyjmuje aspirynę, mimo że nigdy nie przeszli zawału serca ani udaru mózgu.

Block, która nie jest członkiem grupy zadaniowej, niedawno u jednego ze swoich pacjentów zastąpiła aspirynę statyną, obniżającą poziom cholesterolu ze względu na potencjalne szkody.

70-letni pacjent dr Block ma nadciśnienie i wie o ryzyku zawału serca. Choć nigdy nie miał żadnych negatywnych skutków po aspirynie, to nowe wytyczne traktuje poważnie.

Wong przyznał, że wycofanie się ze stosowania aspiryny w takich sytuacjach może powodować frustrację niektórych pacjentów i zastanawianie się, dlaczego naukowcy nie mogą się zdecydować.

„Naprawdę ważne jest, aby wiedzieć, że dowody zmieniają się w czasie” - podsumował. 

Wytyczne zostały zamieszczone w Internecie, aby umożliwić publiczne komentarze do 8 listopada. Grupa oceni ten wkład, a następnie podejmie ostateczną decyzję.

Źródło:  U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) recommendations

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.