Lekarze ze Szczecina mają ważny apel do premiera. "Musimy wykorzystywać sprawdzone rozwiązania"

2023-01-09 8:22

"Pacjent musi przejść katorgę. Iść po skierowanie, ze skierowaniem do apteki, kupić szczepionkę i iść się zaszczepić. Chcemy uprościć ten proces. Chcemy, żeby były e-recepty dla każdego obywatela" - powiedział dr n. med. Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie w rozmowie z TVN24. Szczecińscy lekarze chcą usprawnienia systemu szczepień, co pozwoli odciążyć przychodnie, a pacjentom da możliwość szybszej i skuteczniejszej ochrony przed grypą.

Lekarze ze Szczecina mają ważny apel do premiera. Musimy wykorzystywać sprawdzone rozwiązania
Autor: Getty Images Lekarze ze Szczecina mają ważny apel do premiera. "Musimy wykorzystywać sprawdzone rozwiązania"

Szybka wizyta u lekarza graniczy obecnie z cudem - sezon grypowy w pełni, a przychodnie są oblężone. Część pacjentów umawia się jednak do lekarza nie z powodu grypy, lecz po to, by się przed nią zaszczepić. Lekarze chcą to zmienić. Prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zaapelowało do ministra zdrowia i premiera o to, by za pomocą zmian w prawie stworzyć warunki, które pozwoliłyby na ułatwienie szczepień, przede wszystkim przeciw grypie.

Sytuacja jest bardzo poważna: chorują setki tysięcy Polaków, co bardzo obciąża i tak niesprawny system ochrony zdrowia. W przychodniach są ogromne kolejki, wiele osób jest też na zwolnieniach, co już odbija się na pracy firm. Tymczasem szczepionkę przeciw grypie w tym sezonie przyjęło niespełna 7 proc. uprawnionych.

Poradnik Zdrowie: sezon grypowy - co trzeba wiedzieć o grypie i szczepionce?

Można ułatwić życie tym, którzy chcą się zaszczepić

Lekarze proponują, by e-skierowania na szczepienie przeciw grypie były wystawiane z automatu - tak, jak wystawiano e-skierowania na szczepienia przeciw Covid-19. Pozwoliłoby to znacznie ułatwić dostęp do szczepienia, ale też odciążyć lekarzy POZ z pracy administracyjnej i skrócić kolejki w przychodniach.

Kolejnym postulatem jest przygotowanie sezonowych punktów szczepień przeciw grypie np. w galeriach handlowych lub w uczęszczanych lokalizacjach, w których wszyscy chętni szybko będą mogli się zaszczepić - wzorem tych, które uruchamiano w trakcie pandemii.

Lekarze postulują też edukację dotyczącą profilaktyki chorób zakaźnych i szczepień ochronnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. "Uważamy także, że szczepienia powinny być promowane np. podczas zajęć edukacyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Musimy kreować świadomość Polaków i wykorzystywać sprawdzone rozwiązania, które znamy z czasów pandemii" - powiedział dr Michał Bulsa w rozmowie w RMF FM

Postulują również zakupy szczepionek przeciw grypie przez Agencję Rezerw Materiałowych oraz ich dystrybucję do punktów szczepień, podobnie jak w trakcie szczepień na koronawirusa.

Obecny system to katorga dla pacjenta

By w tej chwili zaszczepić się przeciw grypie, w większości przypadków chętny pacjent musi dwukrotnie pojawić się w przychodni. Jak powiedział w rozmowie z TVN dr Michał Bulsa, prezes OIL w Szczecinie: " Pacjent musi przejść katorgę. Iść po skierowanie, ze skierowaniem do apteki, kupić szczepionkę i iść się zaszczepić".

Z reguły na każdą z tych wizyt musi umawiać się osobno. Nie w każdej aptece szczepionki dostępne są też "od ręki", czasem farmaceuta musi je zamówić - a to także trwa.

"Chcemy uprościć ten proces. Chcemy, żeby były e-recepty dla każdego obywatela i przyśpieszyć proces. Można też to w ten sposób rozbudować, by na istniejących punktach szczepień covidowych, szczepić na grypę. Sam proces szczepienia jest identyczny. Chodzi tylko o zmianę preparatu". - podkreślił dr Michał Bulsa.