Lek na Alzheimera jest dostępny od dawien dawna? Nowe odkrycie

2021-11-03 10:10

Grupa amerykańskich naukowców odkryła, że połączenie znanych od co najmniej 40 lat preparatów może skutecznie zwalczać płytkę amyloidową. Czy jest zatem nadzieja, że wkrótce będzie dostępny lek na chorobę Alzheimera?

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago (USA) postanowili sprawdzić różne kombinacje potencjalnych leków na Alzheimera, m.in. połączenie znanych od dziesięcioleci preparatów - na cholesterol oraz kwasu retinowego. W tym celu przeprowadzili badania z udziałem zwierząt. Do jakich wnosków doszli?

Okazało się, że połączenie leków między innymi przeciwdziała uszkodzeniom mózgu, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Wykazało ono również działanie terapeutyczne, co oznacza, że poprawiało funkcje poznawcze u chorych myszy.

Kombinacja leków działa silnie na mózg 

Mowa tu kombinacji gemfibrozylu (tzw. leku zmniejszającego stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi) oraz kwasu retinowego (tretynoiny) będącego pochodną witaminy A (retinolu). Kwas retinowy stosowany jest najczęściej m.in. w leczeniu trądziku, ostrej białaczki promielocytowej oraz w walce z chorobą Favre'a i Racouchot (ze zwyrodnieniem tkanki sprężystej z torbielami i zaskórnikami).

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Podczas badania naukowcy wywnioskowali, że podane razem - gemfibrozyl i tretynoina - działają silnie na mózg. To połączenie zmusza astrocyty (inaczej komórki glejowe) do zmiany funkcji, czyli nie sprzyjają gromadzeniu białka beta-amyloidwego w mózgu, ale likwidują białkowe złogi, tym sposobem zmniejszając ich destrukcyjny wpływ na neurocyty i poprawiając funkcje poznawcze.

Kombinacja tych dwóch związków zachęca astrocyty do pobierania większych ilości beta-amyloidu z zewnątrz komórki. Aktywuje ona receptor o nazwie PPAR-α (PPAR-alfa) odgrywający znaczną rolę w metabolizmie lipidów i ich wewnątrzkomórkowych przemianach oraz w eliminowaniu beta-amyloidu.

Współautorka badania dr Sumit Raha wyjaśniła, że astrocyty można indukować do wchłaniania i niszczenia włókienek beta-amyloidu za pomocą połączenia podawanych doustnie leków, które są obecnie zatwierdzone do leczenia innych chorób.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Science Translational Medicine". Naukowcy zamierzają przeprowadzić teraz badanie z udziałem ludzi - jeśli wyniki okażą się tak obiecujące jak w obecnych badaniach, to może już za jakiś czas będzie dostępny lek na Alzheimera.