Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego a ryzyko demencji. Co ustalili naukowcy?

2021-04-12 19:05

Cierpisz na obturacyjny bezdech senny? Naukowcy dowiedli, że seniorzy, którzy z tego powodu zostali poddani leczeniu za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, mogą być mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego a ryzyko demencji. Co ustalili naukowcy?
Autor: Getty Images

Zespół naukowców z ośrodków leczenia zaburzeń snu z Michigan Medicine przeanalizował dane pacjentów w wieku 65 lat i więcej, u których potwierdzono obturacyjny bezdech senny (OBS). Podczas badania naukowcy wzięli pod lupę to, czy osoby, które przeszły terapię dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, mogą być mniej podatne na rozwój choroby Alzheimera lub na łagodne zaburzenia poznawcze w ciągu najbliższych 3 lat. Dla porównania wnioski badawcze zestawili z wynikami pacjentów, którzy nie byli leczeni tą metodą. Co wykazało badanie?

Najpierw wyjaśnimy, na czym polega terapia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (ang. Continuous Positive Airway Pressure). Uchodzi ona za najskuteczniejszą metodą leczenia OBS. Do tego celu wykorzystuje się pompę powietrzną CPAP, która podłączona jest do maski na twarz, zakrywającej nos lub nos i usta. Wytwarzane przez pompę CPAP nadciśnienie sprawia, że drogi oddechowe nie zapadają się, co ułatwia oddychanie. Dzięki CPAP u pacjentów z bezdechem obniża się ciśnienie tętnicze krwi.

Według naukowców istnieje związek między leczeniem dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych a mniejszym ryzykiem występowania choroby Alzheimera i innych typów demencji. Jak wyjaśnili badacze, oznacza to, że ta terapia może chronić osoby z OBS przed demencją.

Główny autor badania prof. Tiffany J. Braley, przekazał, że sen ma wpływ na funkcje poznawcze. – Jeśli zatem istnieje związek między terapią OBS a mniejszym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia Alzheimera i innych typów demencji w ciągu trzech lat, to może być przesłanką, że skuteczne leczenie tego schorzenia może mieć wpływ na funkcje poznawcze u osób starszych – wyjaśnił ekspert.  

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny to choroba, która charakteryzuje się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Dochodzi do zatrzymania oddechu podczas snu, które może trwać dłużej niż 10 sekund. Objawami tej dolegliwości są poranne bóle głowy oraz zmęczenie. Osoby z OBS przeważnie śpią niespokojnie czy wiercą się w łóżku, przekładając kołdrę i poduszkę.

Źródło: Science Alert

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Powiedz nam: