Łatwy sposób na obniżenie ciśnienia krwi. Bez leków i praktycznie bez wysiłku

2022-09-23 14:08

Zbyt wysokie ciśnienie krwi to ogromny problem zdrowotny, który dotyczy milionów osób na całym świecie. Ponieważ może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań, nie należy go lekceważyć. Jednym ze sposobów, za pomocą którego można obniżyć ciśnienie, jest prosty trening oddechowy. Metoda ta, jak dowodzą naukowcy, jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna.

Łatwy sposób na obniżenie ciśnienia krwi. Bez leków i praktycznie bez wysiłku
Autor: Getty Images

O wysokim ciśnieniu mówimy, kiedy jego wartości przekraczają 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg w ciśnieniu rozkurczowym (mmHG to inaczej milimetr słupa rtęci, jednostka pomiaru ciśnienia). Oznacza to, że płynąca w żyłach i tętnicach krew wywiera na ich ścianki zbyt mocny nacisk.

Stan ten, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych - grozi m.in. zawałem serca, udarem mózgu, czy chorobami nerek. Za wartość zagrażającą życiu uważa się wzrost ciśnienia powyżej 180/120 mmHg. Co roku z powodu nadciśnienia na świecie umiera około 10 mln. osób. Wysokie ciśnienie jest zarazem jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - oznacza to, że odpowiednio postępując można je zmniejszyć.

"Hantle dla przepony" mogą pomóc obniżyć ciśnienie  

Przy wysokim ciśnieniu bardzo często konieczne jest stosowanie leków zaleconych przez lekarza, i to nie podlega dyskusji. Badacze udowadniają jednak, że istnieją również inne sposoby, które może stosować osoba z nadciśnieniem - koniecznie po konsultacji z lekarzem.

Autorami najnowszego badania na ten temat są naukowcy z amerykańskich uniwersytetów w Colorado i w Tuscon, a wyniki ich badań opublikowano w Journal of Applied Physiology, oficjalnym czasopiśmie American Physiological Society. Dowodzą w nim, że zbyt wysokie ciśnienie może pomóc obniżyć codzienny trening mięśni zaangażowanych w oddychanie.

Na jakiej zasadzie? Układ oddechowy i sercowo-naczyniowy są ze sobą połączone - na przykład duszność to jeden z głównych objawów zastoinowej niewydolności serca, z kolei nadciśnienie płucne i nadciśnienie płucne i prawostronna niewydolność serca mogą się wiązać ze strukturalną chorobą płuc.

Zdaniem badaczy poprawa funkcji mięśni oddechowych może więc poprawić w pewnym stopniu pracę układu krążenia. A pomaga w tym trening siły mięśni wdechowych (IMST), określany czasem jako "hantle dla przepony". Metodę tę pierwotnie opracowano dla sportowców, a polega ona na oddychaniu z pomocą urządzenia oporowego przez pewien czas.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Badanie potwierdziło skuteczność tej metody 

W badaniu uczestniczyli zdrowi ochotnicy w wieku od 18 do 82 lat. Osoby te codziennie, przez pięć minut oddychały w specjalny sposób przy użyciu urządzenia o nazwie PowerBreathe, które przypomina z wyglądu inhalator. W czasie treningu wykonywały w sumie 30 oddechów.

Cały test trwał sześć tygodni. Po upływie tego okresu okazało się, ze skurczowe ciśnienie uczestników badania obniżyło się o 9 mmHg - osoby te nie przyjmowały żadnych leków ani nie korzystały w tym czasie z innych metod. Co więcej, efekt ten utrzymywał się również po kolejnej wizycie kontrolnej u osób, które zaprzestały treningów.

Ćwiczenia miały jeszcze jeden korzystny efekt: zauważono, że u jego uczestników poprawiła się biodostępność tlenku azotu, który wspiera przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne.

Badacze podkreślają jednak, że metodę tę można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem i nie wolno na własną rękę odstawiać zaleconych przez niego leków obniżających ciśnienie.