Lara Gessler cierpi na ortoreksję: O 14.00 jadłam sałatę... i to byłoby na tyle

2022-10-03 12:47

Lara Gessler przyznała, że zmagała się z zaburzeniami odżywiania. Kilka lat temu zdiagnozowano u niej ortoreksję. Teraz w programie "Miasto Kobiet" opowiedziała, jak wygląda życie z tym zaburzeniem.

Lara Gessler cierpi na ortoreksję: O 14.00 jadłam sałatę... i to byłoby na tyle
Autor: Instagram

W 2019 r. Lara Gessler w wywiadzie dla magazynu "Joy" opowiedziała o tym, że zdiagnozowano u niej ortoreksję. Wówczas przyznała, że jej celem nie była utrata zbędnych kilogramów, a chęć jedzenia zdrowiej. Kobieta wyeliminowała ze swojej diety wiele produktów. W efekcie schudła aż 14 kg.

"Jeśli zaśpię 15 minut, to wpadam w panikę"

Teraz w rozmowie z Marzeną Rogalską i Aleksandrą Kwaśniewską w programie "Miasto Kobiet", Lara zdecydowała się opowiedzieć o walce z zaburzeniami odżywiania. Kobieta wyznała, że już od początku dnia, myśl o tym, co zje, odbijała się na jej samopoczuciu. - Wstaję rano, jeśli zaśpię 15 minut, to wpadam w panikę i po prostu niemalże płaczę – powiedziała

Gessler wyjaśniła, że zaburzenie, z jakim się zmagała, opiera się na potrzebie kontroli. Owa kontrola wychodzi także poza sferę diety, a tak naprawdę – zawładnęła całym życiem Lary.

Córka Magdy Gessler tłumaczy: "Ortoreksja generalnie wiąże się z jedzeniem przede wszystkim, ale nie tylko. To jest właśnie poczucie gigantycznej paniki w momencie, kiedy przestajesz mieć kontrolę nad własnym życiem w jakimkolwiek, nawet najmniejszym aspekcie - jak właśnie wstawanie. Czy jak to, że miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie, kiedy zawsze mam sześć do tych konkretnych płatków, które jem".

Poradnik Zdrowie: zaburzenia odżywiania

"Piekło na ziemi"

Na pytanie jednej z prowadzących, czy wspomniane migdały były w stanie ją zdenerwować, odpowiedziała, że to rzeczywiście ją rozstrajało. Lara przyznała, że nie liczyła kalorii, ale zdecydowanie ograniczyła ilość zjadanego cukru. - Nie liczyłam kalorii, ale tak jakby ograniczałam zbędny cukier. Myślę, że to miało bardzo wiele wymiarów. Potem o 14.00 jadłam sałatę... i to byłoby na tyle. Od 14.00 nic – powiedziała.

Na swoim profilu na Instagramie Lara udostępniła post, w którym zachęca innych do dzielenie się swoją historią. Jak sama przyznała – one zdecydowała się o tym opowiedzieć, bo według niej nadal zbyt mało mówi się o ortoreksji. - Jest to mniej znana siostra anoreksji i bulimii w rodzinie zaburzeń odżywiania – zaczęła post.

Gessler otwarcie przyznaje, że życie z jakimkolwiek zaburzeniem odżywiania nie jest łatwe. Tę walkę porównała nawet do "piekła na ziemi". Kobieta napisała: "Człowiek staje się zakładnikiem swojego ciała, ale przede wszystkim swojej głowy".

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja odnosi się do niezdrowej obsesji na punkcie spożywania "czystego" jedzenia. Eksperci zaznaczają, że określenie "czyste" może różnić się w zależności od osoby. I wskazują, że nie oznacza to, że każda osoba, która dba o zdrowe żywienie, cierpi na to zaburzenie.

Spożywanie "czystego" - czyli zdrowego jedzenia - jest wykorzystywane przez osobę, która zmaga się z ortoreksją, do radzenia sobie z negatywnymi uczuciami i myślami lub do poczucia kontroli. Wówczas, jeśli taka osoba zje jedzenie, które uważa za niezdrowe, pojawia się u niej poczucie winy i niepokój.

Jednak poza psychiką, ortoreksja może powodować także fizyczne problemy. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą starać się nie jeść produktów zawierających podstawowe składniki odżywcze lub rezygnować z całych grup żywności, a to może odbić się na całokształcie ich zdrowia.

Objawy ortoreksji

Należy pamiętać, że wszystkie zaburzenia odżywania to poważne problemy, dlatego nie powinniśmy ich ignorować. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z możliwych oznak ortoreksji. Nie każda osoba zmagająca się z tym zaburzeniem, może mieć każdy z wymienionych objawów.

Objawy ortoreksji mogą obejmować:

  • wycofanie z diety określonych produktów spożywczych, aby uczynić dietę zdrowszą,
  • problemy z koncentracją,
  • ocenę nawyków innych osób,
  • obsesję na punkcie zdrowej diety,
  • uczucie niepokoju i poczucia winy po spożyciu jedzenia uznanego za niezdrowe,
  • depresję,
  • niski poziom energii,
  • utratę wagi,
  • zmęczenie.

Jeśli rozpoznasz którykolwiek z poniższych objawów u siebie i podejrzewasz, że możesz mieć problemy z zaburzeniami odżywiania, zasięgnij porady lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie ci pomóc, czyli ustalić przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie.