L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe

2021-09-21 12:39

Wypalenie zawodowe jest dość powszechnym zjawiskiem. Żyjemy coraz szybciej, bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków, chcemy coś osiągnąć. To prosta droga do wypalenia zawodowego, które może odbić się zarówno na życiu zawodowym i prywatnym. Czy to możliwe, aby uzyskać L4 z powodu wypalenia zawodowego?

W 2019 r. decyzją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wypalenie zawodowe zostało zaklasyfikowane jako ICD-11 (International Classification of Disease). 

Stres: jak go zwalczyć?

Jakie objawy wskazują na wypalenie zawodowe?

Brak motywacji, niechęć do wykonywania obowiązków, zmęczenie, brak satysfakcji i radości z wykonywanych obowiązków - tak głównie objawia się wypalenia. Zgodnie z ustaleniami WHO, wypalenie zawodowe można rozpoznać w sytuacji pojawienia i utrzymywania się następujących objawów:

  • poczucie wycieńczenia
  • spadek energii
  • zmniejszenie wydajności zawodowej
  • zwiększony dystans do własnej pracy (w porównaniu z wcześniejszym okresem) 
  • wystąpienie negatywnych odczuć lub przejawianie cynicznej postawy w stosunku do zadań w pracy

Co istotne, pracownik, którego dotknęło wypalenie jest zdecydowanie mniej efektywny, rozdrażniony i przewrażliwiony, co może rzutować nie tylko na relacje interpersonalne, ale także przełożyć się na pogorszenie stanu zdrowia.

Jak podkreśla WHO, choć wypalenie związane jest ściśle wyłącznie ze sferą zawodową, to jego skutki mogą być odczuwalne we wszystkich innych aspektach życia pracownika. 

Czy otrzymanie L4 z powodu wypalenia zawodowego będzie możliwe? 

O wypowiedź poprosiliśmy mecenasa Radosława Tymińskiego, eksperta w zakresie prawa medycznego i farmaceutycznego.

"W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia doprecyzowała definicję wypalenia zawodowego i wpisała ją do klasyfikacji ICD-11 (International Classification of Disease). Nie jest to jednak równoznaczne ze stwierdzeniem, że wypalenie zawodowa to choroba. 

W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. (data obowiązywania nowej klasyfikacji ICD-11) osoby, u których lekarz rozpozna wypalenie zawodowe, nie będą mogły z automatu otrzymać zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (tzw. L4). 

Wynika to z faktu, że polskie przepisy pozwalają wystawić L4 z powodu choroby, a sam fakt figurowania wypalenia zawodowego w klasyfikacji ICD-11 nie oznacza, że uznano je za chorobę".

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.