Kto gorzej znosi rozstanie - mężczyzna czy kobieta? Odpowiedź zaskakuje

2021-11-04 11:38

Międzynarodowy zespół psychologów kierowany przez naukowców z Lancaster University przeprowadził analizę problemów w relacjach. Wyniki badania zaskoczyły naukowców, ponieważ okazało się, że to mężczyźni gorzej znoszą rozstania i częściej rozmawiają o bólu emocjonalnym, który im towarzyszył w tej sytuacji.

„Większość tego, co wiemy o problemach w związku, pochodzi z badań osób biorących udział w terapii par, która obejmuje dość specyficzną podgrupę ludzi – ludzi, którzy mają czas, pieniądze i motywację do pracy nad problemami w związku. Chcieliśmy zrozumieć nie tylko, jakie problemy w związku są najczęściej doświadczane przez ogół społeczeństwa, ale także kto doświadcza tych problemów częściej” – powiedziała Charlotte Entwistle, główna autorka badania. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

Zespół przeanalizował cechy demograficzne i psychologiczne ponad 184 000 osób, które zamieściły swoje problemy w związku na anonimowym forum internetowym. Dzięki temu, naukowcy mogli wyodrębnić najczęstsze tematy, które zgłaszały osoby biorące udział w badaniu, tworząc „mapę” najczęstszych problemów w relacjach.

Najczęściej wymienianym problemem były problemy z komunikacją, przy czym prawie 1 na 5 osób zauważyła trudności w omawianiu problemów, a 1 na 8 wskazywała na problemy związane z zaufaniem w swoich związkach.

„Podczas przeprowadzania badania zdaliśmy sobie sprawę, że była to ważna okazja do przetestowania różnic płci w związkach. Na przykład, czy mężczyźni naprawdę są mniej zaangażowani emocjonalnie w związki niż kobiety, czy też mężczyźni są po prostu napiętnowani za dzielenie się swoimi uczuciami?” – powiedział dr Ryan Boyd, główny badacz projektu.

Analizy wykazały, że najczęstszym tematem poruszanym przez osoby mówiące o swoich problemach w związku był ból emocjonalny spowodowany przez sam fakt istnienia problemu, a nie jego istotę. 

Wbrew oczekiwaniom zespołu odkrycia pokazały, że mężczyźni rozmawiają o złamanym sercu znacznie częściej niż kobiety. Wyniki te sugerują, że stereotyp mężczyzn mniej zaangażowanych emocjonalnie w związki niż kobiet może nie być trafny.

„W szczególności fakt, że temat cierpienia był częściej omawiany przez mężczyzn, podkreśla, że ​​mężczyźni są co najmniej tak samo emocjonalnie dotknięci problemami w związku jak kobiety” - powiedziała Charlottle Entwistle.

Ponadto naukowcy odkryli, że mężczyźni częściej szukali pomocy w związku niż kobiety.

Dr Ryan Boyd zauważył, że „kobiety częściej identyfikują problemy w związku, rozważają terapię i szukają terapii niż mężczyźni". Dodał jednak, że może to być wynik piętna, którym obarczeni są mężczyźni poszukujący pomocy w tych kwestiach. 

Naukowcy zauważyli, że opracowanie dokładniejszego obrazu problemów w związku pomaga nam lepiej zrozumieć kiedy i dlaczego w naszych związkach coś idzie nie tak, co potencjalnie pomaga parom uniknąć najczęstszych niepowodzeń w sukcesie w związku. Autorzy badania sugerują również, że odkrycia mogą również pomóc w odstygmatyzowaniu szukania pomocy, pokazując, jak często występują problemy w związku, oraz udowadniając, że mężczyźni są tak samo skłonni do szukania pomocy jak kobiety. Naukowcy twierdzą, że praca ta wskazuje również na ważne przyszłe kierunki dalszych badań. 

„Jedną z najważniejszych rzeczy, które tutaj widzimy, jest to, że jesteśmy w stanie stworzyć niewiarygodnie dokładny obraz problemów w relacjach, z którymi borykają się zwykli ludzie, w oparciu wyłącznie o to, co piszą w Internecie” – powiedział dr Boyd. „Daje nam to poważną nadzieję, że możemy wykorzystać zachowania związane z szukaniem pomocy, aby lepiej zrozumieć wszystkie rodzaje problemów społecznych i psychologicznych, w sposób, którego po prostu nie możemy zrobić za pomocą tradycyjnych metod badawczych”.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.