Jak rozpalić wieloletni związek: 8 sposobów

2019-10-08 12:58

Długoletni związek często wiąże się z tym, że seks schodzi w nim na dalszy plan. Praca, dzieci, codzienne obowiązki, zmęczenie sprawiają, że namiętność słabnie. Partnerzy przestają odczuwać wzajemne pożądanie. Ale na szczęście nie jest to proces nieodwracalny. Jak to zrobić i rozpalić długoletni związek?

8 sposobów na rozpalenie długoletniego związku
Autor: gettyimages.com Długoletni związek nie musi wiązać się z nudą w łóżku.

Spis treści

  1. 1. Dbaj o związek
  2. 2. Rozwijaj się
  3. 3. Umów się na randkę
  4. 4. Zadbaj o siebie
  5. 5. Walcz z rutyną
  6. 6. Komunikacja to podstawa
  7. 7. Odrobina tajemniczości
  8. 8. Dobry plan

Długoletni związek i ochłodzenie intymnych relacji to nie rzadkość. To normalne, że po latach wspólnego życia wzajemna fascynacja erotyczna nie jest już tak silna. Na jej miejsce pojawia się szacunek, przyjaźń, zrozumienie. Seks staje się rzadszy lub nawet nie ma go wcale.

Nie oznacza to jednak, że nie tęsknimy do stanu z pierwszych miesięcy zakochania. Większość par szuka sposobów na to, by przywrócić namiętność. I słusznie. Nie tylko dlatego, że nawet w stabilnym związku seks to ważny element spajający parę. Brak namiętności i nuda w sypialni sprawia, że miłość zaczyna się wypalać.

Poza tym częstotliwość współżycia jest silnie związana z poczuciem szczęścia. Badania mówią, że bardziej niż dobra sytuacja finansowa czy nawet subiektywna ocena zdrowia. I to niezależnie od wieku – seks jest ważny! A samo współżycie jest korzystne dla zdrowia.

Oto sposoby na podtrzymanie intymności.

1. Dbaj o związek

Problemy w łóżku często są efektem kłopotów poza nim. Wzajemne pretensje, niedomówienia czy brak uwagi może zabić nawet największe pożądanie. Dobry związek wymaga ustawicznej pracy, dlatego warto pomyśleć, czy mniejsza ochota na seks nie wynika z zaniedbania relacji.

Staraj się wyciszać wzajemne urazy, pytaj partnera, jak minął dzień, nie lekceważ jego pasji. Daj mu odczuć, jak bardzo jest dla ciebie ważny. Praw komplementy (oczywiście z umiarem), wysyłaj miłe SMS-y, zostawiaj czułe liściki. Powiedz partnerowi, że oczekujesz tego samego.

2. Rozwijaj się

Pożądanie rodzi się w mózgu, nic więc dziwnego, że brak zainteresowań sprawia, że ochota na seks maleje. Zapisz się na kurs języka obcego, tańca czy gotowania, czytaj książki, bądź na bieżąco z nowościami filmowymi.

Osoba, z którą jest o czym porozmawiać, intryguje i jest bardziej atrakcyjna dla innych.Warto mieć coś poza wspólnym życiem z partnerem – wyjścia z przyjaciółkami, własne pasje. Niech mężczyzna widzi, że nie jest dla ciebie całym światem – taka świadomość obciąża i męczy.

Czytaj też:

Jak powstaje dojrzały związek?

Przyczyny zazdrości w dojrzałym związku

Jak ponownie rozpalić związek?

3. Umów się na randkę

Spotkania we dwoje, do których każde z partnerów starannie się przygotowywało, to jedna z tych rzeczy, za którymi najbardziej się tęskni. Warto zaplanować więc wspólne wyjście, zwłaszcza jeśli nie macie czasu na kilka dni urlopu. Poświęćcie czas tylko sobie, poflirtujcie – ta sztuka nie powinna zanikać z czasem. Flirt odświeża uczucia i wprowadza dreszczyk emocji.

4. Zadbaj o siebie

Wzajemna atrakcyjność fizyczna to aspekt związku, którego nie można lekceważyć. Jej brak sprawia, że partnerzy tracą pewność siebie i rezygnują z seksu. Kobieta, która czuje się atrakcyjna, promienieje i intryguje mężczyznę.

A do tego uświadamia mu, że nic nie jest dane raz na zawsze, dlatego warto starać się o drugą osobę nawet po latach wspólnego życia. Znajdź więc czas na to, by pójść na fitness, na basen, do kosmetyczki, czy pomalować paznokcie. Nowy komplet bielizny czy perfumy to inwestycja w siebie i udany związek. Doceń również starania partnera, zapewnij go o jego atrakcyjności.

5. Walcz z rutyną

Nuda to największy wróg pożądania. Jeśli wasze współżycie od lat wygląda tak samo, nic dziwnego, że coraz częściej rezygnujecie z seksu. Sposobów na urozmaicenie jest mnóstwo.

Jeśli zawsze uprawiacie seks w łóżku, wypróbujcie inne miejsca, np. stół w jadalni, dywan w salonie, pralkę. Dobrym pomysłem jest masaż, wspólny prysznic lub kąpiel – najlepiej przy świecach i z winem.

W poszukiwaniu pomysłów możecie przejrzeć ofertę sklepów z artykułami erotycznymi. Być może spodoba wam się któryś z dostępnych tam gadżetów? Dobrym źródłem inspiracji do zmian są filmy, niekoniecznie typowo erotyczne (np. "Pillow Book", "Intymność", "Kochanek", "Crash", "Oczy szeroko zamknięte").

6. Komunikacja to podstawa

Najprostszą drogą do wprowadzenia zmian w łóżku jest szczera rozmowa. Najlepiej zdecydować się na nią, gdy partnerzy są wypoczęci i nie śpieszą się (ale lepiej nie w łóżku, tylko na neutralnym gruncie).

Nie może się ona jednak przerodzić we wzajemną litanię pretensji i żalów. Zamiast mówić o tym, co ci przeszkadza u partnera i co chciałabyś zmienić, skup się na swoich pragnieniach i potrzebach, mów o tym, za czym tęsknisz, czego ci brak.

Jest szansa, że partner odwzajemni się tym samym. Jeśli rozmowa nie wchodzi w grę, może spróbujecie pisać do siebie listy?

7. Odrobina tajemniczości

Mimo wielu lat wspólnego życia, warto zostawić sobie kilka tajemnic i nie dzielić się absolutnie wszystkim z partnerem. Nie chodzi o udawanie kogoś innego, ale o pozostawienie sobie sfery intymności, do której nawet druga połówka nie będzie mieć dostępu.

Zbytnia dosłowność niszczy pożądanie. Partner nie musi widzieć cię podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak farbowanie włosów czy depilacja. Nie ma też potrzeby dokładnego omawiania z mężczyzną problemów koleżanek, przebiegu dnia pracy czy spowiadania się z zakupów.

8. Dobry plan

Jeśli liczysz na spontaniczny wybuch namiętności, możesz się nigdy nie doczekać. Dlatego zaplanuj go! To nieprawda, że tylko seks z zaskoczenia może być gorący. Przecież na początku związku też planowaliście i marzyliście, jak będzie.

Pomyśl, jak chciałabyś, by wyglądał wieczór we dwoje, i poinformuj o tym partnera SMS-em. Myśl o nadchodzących przyjemnościach sprawi, że podniecenie będzie narastać przez cały dzień.

Maciej, 45 lat

"Jesteśmy razem od dwudziestu lat. Od pewnego czasu oboje doszliśmy do wniosku, że nasz związek potrzebuje odmiany. Zaczęliśmy eksperymentować z różnymi gadżetami, oglądamy razem filmy erotyczne, odgrywamy w łóżku różne scenki, np. ona jest tancerką erotyczną, a ja wymagającym klientem, czasem uwodzi mnie naga w samych szpilkach. Ja i moja partnerka jesteśmy zachwyceni tą odmianą".