Kraken dotarł już do Niemiec. Super-szczep przenosi się 40 razy szybciej niż inne

2023-01-10 12:27

Nowy ultrazakaźny subwariant Omikronu, nazywany potocznie "Krakenem", zatacza coraz szersze kręgi. Eksperci nie mają wątpliwości, że wirus, początkowo odnotowywany w USA, dotarł już do Europy. "Mam nadzieję, że uda nam się przetrwać zimę, zanim taki wariant się u nas rozprzestrzeni" – wyraził swoje zaniepokojenie na Twitterze niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach.

COVID-19
Autor: Getty Images Kraken dotarł już do Niemiec. Super-szczep przenosi się 40 razy proc. szybciej niż inne

Wielu ekspertów na całym świecie patrzy z niepokojem na podwariant Omikronu XBB.1.5, który nazywany jest przez kanadyjskiego profesora biologii dr Ryana Gregory’ego podwariantem Kraken.

Kraken – nowy wariant Omikrona. Jakie daje objawy?

Epidemiolog Michael Baker twierdzi, że może on wywołać nową falę zachorowań na COVID-19. To, co wiadomo o nowym wariancie koronawirusa, to że bardzo dobrze omija naszą odpowiedź immunologiczną, tak samo, jak poprzednie odmiany wariantu Omikron. Jest zatem bardzo zakaźny i szybko infekuje kolejne osoby.

"Bardzo wysoka jest też jego transmisja. Niektórzy naukowcy mówią, że XBB.1.5 przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2 – zaznaczyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS.

Choć Kraken jest nową mutacją, jak ustalili naukowcy, nie daje żadnych charakterystycznych, odmiennych objawów niż pozostałe podwarianty. Wywołana przez niego infekcja ma z reguły łagodny przebieg.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

W Niemczech już szaleje Kraken. "Mam nadzieję, że przetrwamy zimę"

Kraken zaczyna budzić coraz większy niepokój wśród specjalistów. Pod koniec grudnia 2022 roku ten subwariantu Omikronu odpowiadał za 40 proc. przypadków zakażeń w Stanach Zjednoczonych. Nowa mutacja SARS-CoV-2 tak błyskawicznie się rozprzestrzenia, więc eksperci nie mają wątpliwości, że dotarła również do Europy, za naszą zachodnią granicę. Obecną sytuację epidemiczną postanowił skomentować za pośrednictwem mediów społecznościowych minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach.

"Nowy wariant XBB.1.5 zwiększa liczbę przyjęć do szpitali w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Miejmy nadzieję, że uda nam się przetrwać zimę, zanim taki wariant się u nas rozprzestrzeni. Monitorujemy, czy i jak silny XBB.1.5. jest w Niemczech" – napisał w udostępnionym wpisie na Twitterze.

Bardzo zakaźny wariant Kraken

Według niemieckich ekspertów wariant Kraken może znacząco zwiększyć liczbę zachorowań na COVID-19. Jak dodał Hajo Zeeb, epidemiolog i szef Leibniz Instutite for Prevention Research, nowy subwariant Omikronu może stać się w Niemczech wariantem dominującym.

Z informacji podanych przez Instytut Roberta Kocha nowy, pod koniec listopada 2022 roku w Niemczech wykryto ultrazakaźny wariant koronawirusa. Co tydzień zwiększa swój udział w ogólnej liczbie zachorowań. W przypadku, gdy ta tendencja się utrzyma, w pierwszej połowie stycznia może odpowiadać od 3 do 6 proc. zakażeń.

Ekspert Zeeb wskazał też, że Kraken skupia w sobie cechy poprzednich wariantów Omikronu i przez co znacznie zwiększa się jego zakaźność. Według niego problem z tym nowym subwariantem jest taki, że "zderza się" ze słabnącą odpornością osób, które przyjęły szczepionkę lub jakiś czas temu przebyły infekcję COVID-19. Jak na razie, podkreślił epidemiolog, nie można mówić o fali zakażeń XBB.1.5., lecz sytuacja jest bardzo dynamiczna i należy ją na bieżąco monitorować.