Kobiety i mężczyźni inaczej radzą sobie ze stresem. Jak to wyjaśnić?

2021-04-07 10:02

Stresujące sytuacje, jakich matka doświadcza w ciąży, mogą mieć wpływ na kształtowanie obszarów odpowiedzialnych za reagowanie na stres w mózgu dziecka. Naukowcy sprawdzili, czy niesie to konsekwencje w życiu dorosłym. Co odkryli?

Kobiety i mężczyźni inaczej radzą sobie ze stresem. Jak to wyjaśnić?
Autor: Getty Images

Zespół naukowców z Center of Sex Differences in Medicine przy Massachusettes General Hospital w ramach badania prowadził obserwacje 40 mężczyzn i 40 kobiet – począwszy od ich pobytu w łonie matki aż do momentu, gdy skończyli 45 rok życia. Analizowali oni, jaki wpływ mają małe białka  tzw. cytokiny wytwarzane przez matki z powodu stresu na rozwój dziecka w czasie życia płodowego. Natomiast dziś podzielili się wnioskami, w jaki sposób te osoby po upływie ponad 40 lat reagują na sytuacje stresujące w życiu codziennym.  

Stres w ciąży. Jaki ma wpływ na dorosłość?

Dorośli badani mieli wykonany funkcjonalny rezonans magnetyczny. Badanie mierzy aktywność ludzkiego mózgu podczas normalnego funkcjonowania przy wykorzystaniu zjawiska zmiany utlenowania krwi. Na podstawie wyników naukowcy uznali, że ekspozycja w łonie matki na cytokiny prozapalne, substancje aktywujące się w organizmie na skutek stresu, powoduje aktywację innych obszarów mózgu u osób różnej płci.

Okazało się, że kobiety miały zwiększoną ekspozycję na cytokinę plejotropową tzw. interleukinę-6 związaną z wyższym poziomem aktywności w hipokampie. Natomiast wyłącznie u mężczyzn zauważono, że niższe poziomy cytokiny TNFα były związane z bardziej aktywną komunikacją między podwzgórzem a przednim zakrętem obręczy (obszarem w mózgu odpowiedzialnym za kontrolę nad emocjami).

Jaki wniosek?

- Wiemy, że główne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa, mają swój początek już w życiu płodowym. Związane są one z nieprawidłowościami w obwodach w mózgu, które są ściśle powiązane z funkcjonowaniem układu odpornościowego – wyjaśniła Jill M. Goldstein, kierownik badania.  

Jak dodała ekspertka, obwody mózgowe odpowiedzialne za reagowanie na stres rozwijają się inaczej u płodów płci żeńskiej i męskiej. To nie zmienia się po narodzinach. Według Jill M. Goldstein zaburzenia związane z rozwojem obwodów mózgowych jeszcze w macicy mają wpływ na to, jak osoby różnej płci radzą sobie ze stresem w życiu dorosłym.

Wyniki badania ukazały się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Źródło: Medical Express

Sposoby na stres

Jak reagujesz na stres?

Pytanie 1 z 13
Wracasz do domu po ciężkim dniu i: