Kazik Staszewski rezygnuje z kolejnej trucizny. "Proszę mi życzyć powodzenia”

2023-12-05 9:46

Wokalista zespołu “Kult” udostępnił nagranie w mediach społecznościowych, z którego wynika, że postanowił zwalczyć pewien nałóg. Jak sam przyznaje, w Nowy Rok zamierza wejść w zupełnie innej formie.

Kazik Staszewski rezygnuje z kolejnej trucizny. Proszę mi życzyć powodzenia”
Autor: FOTO TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Kazik Staszewski to nie tylko ikona polskiej muzyki, ale także autor tekstów i felietonista. W wieku 60 lat postanowił wprowadzić do swojego życia wymagające zmiany. Kilka dni temu zapowiedział kolejną z nich.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Kazik rzuca palenie? Wymowne nagranie artysty

W minioną sobotę za pośrednictwem mediów społecznościowych Kazik Staszewski ogłosił, że postanawia rzucić palenie. 

- Ostatni papieros, proszę mi życzyć powodzenia w pozbyciu się tej trylogicznej trucizny - zwrócił się do swoich fanów.

Określenie “trylogiczna”, nie jest tu przypadkowe. Kazik przyznał, że w tym roku, w styczniu odstawił alkohol, a od wiosny nie jada mięsa. Jak podkreśla, w nadchodzący rok zamierza wejść, pozbywając się trzech trucizn, które do tej pory były obecne w jego życiu.

Choć nie wybrzmiało to w wypowiedzi muzyka, to decyzja o zmianach w dużej mierze była podyktowana właśnie kwestią zdrowotną. Wokalista już w 2016 roku podczas jednego z wywiadów dla “Antyradia” przyznał, że jest coraz słabszej kondycji. Nie ukrywał, że nie dba o swój głos a picie alkoholu, czy palenie papierosów tylko pogarsza sprawę. Dodał, że istnieje szereg laryngologicznych problemów, które wpływają na jego pracę.

Jak palenie papierosów wpływa na głos? Naukowe ustalenia

O tym, że papierosy szkodzą, wie każdy. Niemniej jednak dość często poruszana jest kwestia wpływu nikotyny na same płuca. Mówimy o nowotworach, czy innych chorobach. Naukowcy zaznaczają, że nie wolno nam zapominać, iż palenie papierosów wpływa na cały organizm oraz jest ściśle związane z patologią krtani.

Częstym powikłaniem po wieloletnim paleniu papierosów jest rak krtani. To nie wszystko, specjaliści zaznaczają, że w przypadku osób pracujących głosem lub palących papierosy dochodzi do wystąpienia obrzęku Reinkego. Czynnik ryzyka wystąpienia schorzenia wzrasta jeśli dany pacjent łączy wspomniane kwestie, czyli pracę z głosem i palenie tytoniu. 

Obrzęk Reinkego polega na obustronnym obrzęku fałdów głosowych. Nazwa ściśle nawiązuje do przestrzeni Reinkego, czyli zamkniętego miejsca w obrębie krtani znajdująca się pod nabłonkiem struny głosowej. W momencie kiedy ta przestrzeń zaczyna puchnąć i obrzęk nie ustaje, pacjent odczuwa takie objawy jak:

  • chrypka,
  • dysfonia (pojawia się dojrzały, drżący głos),
  • trudności w oddychaniu,
  • chrapanie.

Przewlekłość schorzenia może być niebezpieczna, prowadzić do niedotlenienia, a nawet uduszenia. Autorzy badań wykazali, że zarówno dzienne spożycie papierosów, jak i czas trwania nałogu stanowiło główne czynniki ryzyka obecności obrzęku i jego nawrotu. Związek między paleniem tytoniu a zmianami nabłonkowymi krtani również został udowodniony.

Hiszpańscy badacze przeanalizowali wczesne efekty palenia papierosów w odniesieniu do zmian emisji głosu. Wyniki wykazały, że nawet krótki czas trwania nałogu palenia (mniej niż dziesięć lat) ma wyraźny wpływ na głos niektórych osób. Pod uwagę wzięto podstawowe parametry częstotliwości (Fo, Fhi, Flo). Okazało się, że w wyniku palenia ulegały one obniżeniu (zwłaszcza w odniesieniu do kobiet). Natomiast zwiększenie parametrów drżenia głosu (FTRI, ATRI) występowało głównie u mężczyzn palących papierosy.