Obrzęk Reinkego: przyczyny, objawy, leczenie

2017-08-30 15:07

Obrzęk Reinkego (łac. oedema Reinke) to obustronny obrzęk fałdów głosowych, powstający wskutek drażnienia mechanicznego. Szczególnie narażeni są palacze oraz ludzie “pracujący głosem”. Jakie są objawy obrzęku Reinkego i jak przebiega jego leczenie?

Obrzęk Reinkego: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Obrzęk Reinkego: przyczyny
  2. Obrzęk Reinkego: objawy
  3. Obrzęk Reinkego: badania
  4. Obrzęk Reinkego: diagnostyka różnicowa
  5. Obrzęk Reinkego: leczenie

Obrzęk Reinkego (łac. oedema Reinke) występuje, jak sama nazwa wskazuje, w przestrzeni Reinkego. Jest to zamknięta, szczelinowata przestrzeń w obrębie krtani, pod nabłonkiem struny głosowej. Pozbawiona jest gruczołów i naczyń chłonnych. Kobiety i mężczyźni są w równomiernym stopniu dotknięci schorzeniem. Należy podkreślić, że istnieje ścisły związek między paleniem a występowaniem obrzęku Reinkego. Aż 97% chorych to nałogowi palacze. Dym tytoniowy poprzez drażnienie strun głosowych przyczynia się do powstania opuchlizny. Częściej występuje w średnim i podeszłym wieku.

Obrzęk Reinkego: przyczyny

  • substancje szkodliwe w miejscu pracy
  • alergia prowadząca do zapalenia zatok
  • nadużywanie nikotyny
  • nadwyrężanie głosu, szczególnie związane z wykonywaniem zawodu np. nauczyciele, dziennikarze, śpiewacy, wykładowcy

Obrzęk Reinkego: objawy

Pacjenci często lekceważą te objawy, zwłaszcza chrypkę. Szczególnie długotrwałe utrzymywanie się objawów powinno niepokoić. W skrajnych przypadkach obrzęk może skończyć się nawet uduszeniem.

Obrzęk Reinkego: badania

Odpowiednim specjalistą jest otolaryngolog lub foniatra. Zbiera on dokładny wywiad, szczególnie dotyczący wykonywanego zawodu, palenia czy alergii. Przeprowadza badanie laryngologiczne, podczas którego w laryngoskopii uwidacznia się poduszkowaty, obwisły, chwiejący się obrzęk fałdów głosowych oraz zwężenie szpary głośni. W poszczególnych przypadkach pomocne jest wykonanie tomografii komputerowej w ułożeniu koronalnym, testów alergicznych, stroboskopii, badania foniatrycznego.

Obrzęk Reinkego: diagnostyka różnicowa

Podobne objawy mogą być również wynikiem:

Obrzęk Reinkego: leczenie

W początkowej fazie, gdy obrzęk nie jest mocno nasilony, można próbować leczenia zachowawczego: usunięcia szkodliwych substancji (papierosy), zmiany zawodu, leczenia laryngologicznego głosu, psychoterapii.

Silny obrzęk Reinkego, który utrudnia normalne funkcjonowanie jest wskazaniem do operacji. Stosuje się mikrolaryngoskopię i stripping fałdów głosowych, konwencjonalnie lub z zastosowaniem lasera chirurgicznego. Ewentualnie przeprowadza się dwa etapy, aby uniknąć zrostów przedniego spoidła. Ze względu na możliwość dysplazji zawsze należy wykonać badanie histologiczne z nacięciami poziomymi. Niestety pomimo leczenia możliwe są nawroty.