Każdy narząd może być uszkodzony. Dr Grzesiowski: "Pacjenci muszą udowadniać, że są chorzy"
Co piąta osoba zakażona wirusem SARS-CoV-2 boryka się z poważnym problemem, jakim jest long COVID. Ten stan po infekcji może dotknąć niemal każdy narząd i układ w organizmie. Lekarz wymienia najczęstsze objawy przetrwałego zespołu pocovidowego. Co się do nich zalicza?
Koronawirus jest wśród nas i daje o sobie znać. Jak pokazują raporty resortu zdrowia z 26 stycznia 2024 roku, przeprowadzono w Polsce 3 888 testów na COVID-19, z czego 540 dały wynik pozytywny. Ubiegłej doby odnotowano 519 przypadków zakażeń koronawirusem, które obejmują 385 nowych i 134 ponowne. Według danych udostępnionych przez MZ ostatniej doby zmarły 4 osoby z powodu infekcji i jedna z powodu chorób współistniejących.
Coraz więcej osób cierpi na long COVID
Niestety, infekcja spowodowana wirusem SARS-CoV-2 pozostawia po sobie ślady w organizmie. Nawet co piąty pacjent, który przeszedł zakażenie, może cierpieć z powodu long COVID. Pod tym pojęciem kryje się stan chorobowy, który utrzymuje się do kilkunastu miesięcy po przebyciu zakażenia. Okazuje się, że wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie.
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr Paweł Grzesiowski udzielił w grudniu 2023 roku wywiadu na antenie Polsat News. Podczas tej rozmowy zwrócił uwagę na to, że nawet przy łagodnym przebiegu infekcji u 1/3 pacjentów mogą wystąpić powikłania oraz tzw. long COVID.
- Tutaj każdy narząd może ulec uszkodzeniu. Począwszy od płuc, przez układ krążenia po mózg i układ odporności – podkreślił lekarz. Dodał, że powikłania po zakażenie mogą zmusić nawet młode osoby do wycofania się z życia zawodowego.
Najczęstsze objawy long COVID
25 stycznia 2024 roku dr Paweł Grzesiowski udostępnił na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter) post dotyczący long COVID.
„Dlaczego chorzy z Long-covid inaczej zwanym przetrwałym zespołem pocovidowym muszą udowadniać, że są chorzy. Bo wiedza lekarzy i społeczeństwa o tej chorobie jest szczątkowa” – napisał lekarz. Jego zdaniem konieczne jest przeprowadzenie społecznej kampanii edukacyjnej w celu uniknięcia wykluczenia i osamotnienia cierpiących pacjentów.
Ekspert podkreślił, że po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 „każdy narząd może być uszkodzony”. Do tej pory zidentyfikowano ponad 200 symptomów long COVID. Dr Grzesiowski opracował listę najczęściej występujących powikłań po przebytym zakażeniu koronawirusem. Znajdują się na niej, m.in.:
- przewlekły kaszel,
- dzwonienie w uszach,
- bezsenność,
- mgła mózgowa,
- bóle mięśni i stawów,
- wysypki i zmiany skórne,
- cukrzyca i inne zaburzenia metaboliczne,
- zawroty głowy,
- lęk i depresja,
- bóle w klatce piersiowej,
- zaburzenia widzenia, zaćma
- wypadanie włosów.
Jeden z internautów napisał pod udostępnionym postem lekarza, że „przydałoby się też, wspólnie z innymi krajami przeprowadzić jakieś badania”.
Na tę uwagę odpowiedział dr Grzesiowski, wyjaśniając, że „setki badań są prowadzone na całym świecie, jednak głównie dotyczą procesów patofizjologicznych po to, by zrozumieć przyczyny tej choroby” – Jednak te badania mogą trwać jeszcze lata, a my potrzebujemy pomagać chorym tu i teraz. Ale najpierw trzeba ich prawidłowo zdiagnozować – skwitował.