W końcu wiadomo, jak długo trwa long covid. Po tym czasie dolegliwości ustąpią

2023-01-12 10:51

Objawy long covid mogą wyjątkowo uprzykrzać życie. Zaburzenia węchu i smaku czy brainfog potrafią być frustrujące. Jak długo utrzymuje się long covid? Odpowiedź na to pytanie znaleźli izraelscy badacze.

W końcu wiadomo, jak długo trwa long covid. Po tym czasie dolegliwości ustąpią
Autor: Getty Images Nowe badanie dowodzi, ile tak naprawdę trwa long covid

Wiadomo ile utrzymują się objawy long covid

Badanie przeprowadzone w Izraelu polegało na porównaniu danych 300 tys. zaszczepionych i niezaszczepionych osób, które przeszły COVID-19 łagodnie i nie były hospitalizowane z 300 tys. osobami, które uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Średni wiek osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid, wynosił 25 lat, a 51% stanowiły kobiety.

Long covid zdefiniowano jako zespół objawów, które utrzymują się lub pojawiły się po ponad czterech tygodniach od zachorowania na COVID-19.

Wśród objawów naukowcy wymienili brain fog, utratę węchu i smaku, problemy z oddychaniem, zawroty głowy i osłabienie, kołatania serca, anginę, ból w klatce piersiowej, kaszel, wypadanie włosów, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenia oddychania. Trudności z oddychaniem był najczęściej zgłaszaną dolegliwością.

„Zaburzenia węchu zwykle ustępowały po około 9 miesiącach, ale kiedy były obecne, zmiany koncentracji i pamięci były bardziej trwałe” - powiedział dr Peter Openshaw, profesor medycyny eksperymentalnej w Imperial College London.

Analiza danych wykazała, że większość objawów tzw. długiego covidu ustępuje w ciągu pierwszego roku po zakażeniu.

„Łagodna choroba nie prowadzi do poważnych lub przewlekłych, długotrwałych objawów u zdecydowanej większości pacjentów” – powiedział współautor badania, Barak Mizrahi, starszy badacz w Instytucie Badawczym KI w Kfar Malal.

Z wynikami tego badania zgodził się również dr dr Benjamin Abramoff, dyrektor Penn Medicine Post-COVID Assessment and Recovery Clinic, który nie brał udziału w badaniu. „Myślę, że to badanie jest uspokajające, ponieważ większość utrzymujących się objawów po COVID poprawia się w ciągu pierwszych kilku miesięcy po ostrej infekcji” - stwierdził.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Nie więcej niż rok. Ale nie u wszystkich

Taki czas trwania long covidu nie odnosi się do wszystkich. Wciąż zdarzają się pacjenci, u których objawy długiego covidu trwają więcej niż rok od zakażenia koronawirusem. Takie przypadki dotyczą szczególnie pacjentów, którzy ciężko przeszli chorobę.

„Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób, które miały ciężkie, uporczywe objawy wcześnie po ostrej infekcji” – powiedział Abramoff.

Podobną zależność zauważył dr Jonathan Whiteson, profesor nadzwyczajny medycyny rehabilitacyjnej w Grossman School of Medicine NYU w swojej klinice.

„Nadal widuję wielu pacjentów z „pierwszej fali ”COVID, którzy mieli łagodny i umiarkowany przebieg choroby (i nigdy nie byli hospitalizowani), a którzy prawie 3 lata później mają znaczące uporczywe i ograniczające funkcjonalnie objawy” - powiedział.