Karetka nie przyjechała, a chora trafiła do szpitala po kilkunastu godzinach. RPP składa "skargę nadzwyczajną"
Mimo zgłoszenia, karetka pogotowia nie przyjechała do ciężko chorej kobiety. W związku z brakiem transportu, pacjentka do szpitala dotarła dopiero po kilkunastu godzinach. Ta sprawa już wcześniej trafiła do sądu, który oddalił powództwo. Teraz Rzecznik Praw Pacjenta uznał wyrok za "rażąco niesprawiedliwy" i postanowił złożyć pierwszą w historii skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Ambulans nie przyjechał do chorej kobiety "mimo istniejących ku temu wskazań". Jej stan był ciężki – opiekowali się nią domownicy. Do szpitala trafiła dopiero kilkanaście godzin później, gdzie również "zostały popełnione błędy w diagnostyce choroby". O tej sprawie poinformował 12 lipca Rzecznik Praw Pacjenta.
"Doszło do zaniedbań, a w ich konsekwencji – do opóźnienia w udzieleniu pacjentce świadczeń zdrowotnych, co przyczyniło się do pogorszenia jej stanu zdrowia" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie biura RPP.
Sprawa wylądowała w sądzie. Kobieta domagała się od szpitala oraz jego ubezpieczyciela zadośćuczynienia, odszkodowania i renty. Sąd jednak zdecydował o oddaleniu powództwa. W opinii Rzecznika Praw Pacjenta ustalenia sądu są sprzeczne z zebranymi dowodami i opinią biegłych. Jak podkreśla biuro RPP, powódka nie otrzymała żadnej rekompensaty z tytułu naruszenia praw pacjenta, "podczas gdy postępowanie szpitala naruszyło prawo pacjentki do świadczeń zdrowotnych".
RPP wniósł skargę do Sądu Najwyższego
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wniósł pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. "Moim obowiązkiem jest zawsze stać po stronie pacjenta i cieszę się, że skarga nadzwyczajna daje możliwość uchylenia zaskarżonego orzeczenia” – podkreśla. Jego zdaniem "wyrok jest rażąco niesprawiedliwy, został wydany z naruszeniem podstawowych kryteriów sprawiedliwości oraz standardów orzekania".
Jak wyjaśnia biuro RPP, "celem wniesionej skargi nadzwyczajnej jest poddanie prawomocnego orzeczenia kontroli Sądu Najwyższego, z punktu widzenia zasad demokratycznego państwa prawa, które urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej".
Polecany artykuł: